TÜ teadlane taasvaliti globaalse teadusvõrgustiku tegevjuhiks

Globaalse teadusvõrgustiku Mereloomade populatsioonide ajalugu (History of Marine Animal Populations, HMAP) juhtkomitee tegi mitmeid muudatusi nii juhtorganites kui ka võrgustiku töökorralduses ning valis järgmiseks perioodiks tagasi nii võrgustiku juhi Poul Holmi kui tegevjuhi, Tartu ülikooli Eesti mereinstituudi vanemteadur Henn Ojaveeri.

„HMAP võrgustiku eesmärgiks on uurida inimese ja ookeanide omavahelisi mitmetahulisi suhteid, nagu laevandus, elus- ja eluta varude ekspluateerimine ning mere kultuuriliste ja esteetiliste väärtuste kasutamine,“ räägib Henn Ojaveer, „oluline on kirjeldada ja määratleda nende suhete iseloomu ja väärtuse muutumisi ajas, muuhulgas ka küsimus, kas rekonstrueerida mereökosüsteemide ja populatsioonide seisund tagasiulatuvalt sadu ja tuhandeid aastaid tagasi.“

Teadusvõrgustiku viimase aja olulisemad tegevused on seotud muuhulgas andmebaaside avamise ja levitamisega koostöös Thomson Reuters’iga, HMAP artiklite kogumikuga seoses tehakse koostööd ajakirjaga PLOS ONE, erinevatel tasanditel lävitakse rahvusvahelise mereuurimise nõukogu ICES’iga ja raamatute publitseerimise eesmärgil suheldakse ka mitmete prominentsete kirjastustega, nt Springer.

HMAP teadusvõrgustiku initisiatiivil ja toel korraldakse konverentsiseeriat Oceans Past. Järgmise ja ühtlasi ka viienda konverentsi toimumiskohaks valiti Eesti. See toimub kas aastal 2014 või 2015. Eelmiste konverentside toimusmiskohad on olnud Kolding (Taani), Vancouver (Kanada), Dublin (Iirimaa) ja Fremantle (Austraalia).

Eestist on osalenud/osalevad võrgustiku töös Tartu ülikooli prof Aadu Must, Karl Ernst von Baeri maja teadusloo uurimise keskuse töös osalev Eesti Maaülikooli dr Erki Tammiksaar  ja Ajalooinstituudi esindaja Tallinna ülikooli dr Lembi Lõugas. Tartu ülikooli Eesti mereinstituudi vanemteadur Henn Ojaveer on võrgustiku töös osalenud selle loomise algusest saati.

HMAP võrgustik loodi aastal 2000, seoses globaalse teadusprogrammi „Census of Marine Life“ rahastamisega (2000-2010). Võrgustik on praeguseks laienenud peaaegu üle kogu maailma, v.a. Aafrika.

Rohkem informatsiooni võrgustiku tööst ja projektidest HMAP kodulehelt.

Lisainformatsioon:  Henn Ojaveer, Tartu ülikooli Eesti mereinstituudi vanemteadur, tel: (+372) 443 4456, (+372) 5158328, e-mail: henn.ojaveer@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja