TÜ teadlaste tööd peeti üheks aasta läbimurdeks

Valdkonna tippteadlastest hindajad tõstsid esile TÜ molekulaarbioloogide raku signaalisüsteemide uuringud ja nende tööd valiti Ameerika maineka teadusajakirja aasta läbimurrete hulka.

Raku jagunemistsüklit juhtiva valgu töö detailne kirjeldus võib viia edasiminekuteni tehislike ja programmeeritavate rakkude loomisel.

USA maineka teadusajakirja Science raku signaalsüsteemide uuringutele pühendunud tarväljaanne Science Signaling valis 2013. aasta läbimurrete hulka kaks artiklit, mis on kirjutatud Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi molekulaarbioloogid vanemteaduri Mart Loogi juhtimisel.

Rakud jagunevad pidevalt. See on terve jada erinevaid keerulisi protsesse, mille tulemusena tehakse ühest rakust täpne koopia ning tekib kaks uut rakku. Kogu selles protsessis mängib ülevaataja rolli teatud üpi valk, proteiinkinaas Cdk.

Tavalist pagaripärmi kasutades on Loogi töörühm juba mitmeid aastaid uurinud, kuidas täpselt töötab raku pooldumist juhtiv Cdk, mis lisab teistele valkudele vajalikul hetkel uusi fosforrühmi.

2013. aastal avaldasid nad koostöös USA Santa Cruzi ülikooli teadlastega kaks artiklit, mida valdkonna tippteadlastest hindajad ka aasta lõikes liigitasid olulisemate hulka.

Loe lähemalt Novaatorist.

Virge Tamme