TÜ TEHNOLOOGIAINSTITUUT KORRALDAB SEMINARI IDA-VIRUMAA KEEMIATÖÖSTUSE JÄÄKIDE PROBLEEMIDE LAHENDAMISEKS

Tartu Ülikooli Tehnoloogiainstituudi asedirektor Erik Puura selgitab probleemi tausta: "Juba aastakümneid on põlevkivitööstuse jäägid ladestatud Kohtla-Järvel ja Kiviõlis tööstusjäätmete prügilasse, mis on moodustanud üle 100 meetri kõrgused mäed. Sellega seonduvalt on probleeme mitmeid – hais, tolm, pinnaseerosioon, eriti aga negatiivne mõju pinna- ja põhjaveele. Täitmaks Euroopa Liidu direktiive on vajalik prügilad sulgeda, esialgse hinnangu kohaselt nõuab lahendus sadu miljoneid ning võimalik, et isegi miljardeid kroone.
Teadlaste ülesandeks on aidata kaasa parima ja optimaalseima lahenduse leidmisel. Viimaste aastate jooksul on läbi viidud hulgaliselt uurimisprojekte, paraku on need olnud killustatud ning isegi teadlased ise ei tea, mis partnerinstituutides ja –ülikoolides on välja selgitatud.
Seminari eesmärgiks ongi selgelt välja tuua Eesti teadlaste hetkekompetents antud valdkonnas ning uuringute põhitulemused. On selge, et ühistööna on võimalik leida parimad lahendused ning kokku hoida sadu miljoneid kroone."

Erik Puura teeb seminaril avaettekande teemal "Anorgaanilise osa muutused poolkoksimägedes ja nende tähtsus". Tartu Ülikooli kolloid- ja keskkonnakeemia prof Toomas Tenno räägib seminaril põlevkivi poolkoksi keskkonnaohtlikkusest ning ülikooli hüdrobioloogia teadur Jaak Truu kõneleb keskkonna biotehnoloogial põhinevate meetodite rakendamise võimalustest poolkoksiprügila saneerimisel. TÜ geograafia instituudi juhataja prof Ülo Manderi ettekande pealkiri on "Reovees sisalduva fosfori sidumine põlevkivi tuhas".

Lisaks tuleb seminaril juttu veel taimestiku uuringutest poolkoksipuistangutel, poolkoksist energiakandjana, poolkoksi utiliseerimisest ning poolkoksi keemilisest koostisest ja toksilisusest.

Seminaril osalevad Tartu Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli ja Pedagoogikaülikooli teadlased ning keskkonnaministeeriumi ja keskkonnauuringute keskuse töötajad.
Seminari korraldab Tartu Ülikooli Tehnoloogiainstituut projekti Tartu SPINNO-2 raames koostöös Kohtla-Järve Linnavalitsusega.

Illari Lään
TÜ avalikkussuhete juht

INFO: TÜ Tehnoloogiainstituut, Erik Puura, tel: 737 4802, 50 69 882, Ulvi Tiirik, tel: 737 4800