Tudengiorkester Estonian Folk Orchestra vallutab Rootsi lavalauad

Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia ja Eesti muusika- ja teatriakadeemia pärimusmuusika eriala tudengeid hõlmav orkester Estonian Folk Orchestra (EFO) alustab 18. veebruaril nädalapikkust Rootsi turneed. Nädala jooksul esinetakse Stockholmis ja Umeås ning salvestatakse plaadimaterjal.

EFO teeb kontsertidega algust juba teel Rootsi reisilaev Baltic Queeni pardal 18. veebruaril, kus orkester ning erinevad koosseisud orkestri liikmetest astuvad üles Eesti-nädala raames. 19. veebruaril esineb EFO Stockholmis Eesti suursaatkonna poolt korraldatud kontserdiga Musikaliska saalis, olles Eesti Vabariigi 95. aastapäevale pühendatud pidustuste peaesineja. Pärast pidulikku kontserti ning vastuvõttu jätkub õhtu vabamas vormis Stockholmi maailma- ja pärimusmuusikalaval klubis Stallet, kus astuvad üles EFO liikmete seas tegutsevad bändid (VEM, Gjangsta, Midrid, Juhan Uppin, Kandleduo Leanne Barbo ja Kadri Lepasson ning paljud teised).

Orkestri asutaja ning juhendaja Tuulikki Bartosiki sõnul on 19. veebruaril aset leidev ülesastumine eesti pärimusmuusika showcase, kus noored pärimusmuusikud saavad võimaluse ennast parimast küljest näidata ning kohapeal tulevikuks kasulikke kontakte sõlmida. "Saatkonna poolt korraldatud kontserdile on kutsutud ka hulgaliselt Rootsi muusikatööstusega seotud inimesi ning kontserdikorraldajaid ja produtsente, samuti ajakirjanikke,” selgitab Tuulikki. "Samuti on Stalletis toimuv kontsert ning tantsuõhtu oluline sündmus Rootsi eestlaskonnale, kes tavaliselt aktiivselt Eesti teemalistel üritustel osalevad”, lisab ta.

20. ja 21. veebruaril suundub EFO koos Tuulikki Bartosiki ja koostööpartneri ja juhendaja Jonas Knutssoniga Rootsist Atlantis Grammofon stuudiosse heliplaati lindistama. Plaat ilmub 2013. aasta sügise jooksul Eestis.  Atlantise stuudio on ajalooliselt üks huvitavamaid stuudioid Skandinaavias, kus muusikalise materjali salvestamiseks on olemas parimad võimalused. Atlantises on aastate jooksul oma muusikat salvestanud ABBA, Roxette, Elvis Costello, Cardigans, Agnetha Fältskog, Quincy Jones, Jan Johansson jpt. Turnee projektijuht Marika Goldman selgitab, et sügishooajal on orkestril plaanis Eestis läbi viia plaadiesitlusturnee koostöös Eesti Kontserdiga.

Turnee lõpetab osalemine Põhja-Rootsi pärimusmuusika festivalil Umefolk 22.-24. veebruaril Umeås. Eesti pärimusmuusikat on Umefolgil seni olnud võimalik kuulda vaid üks kord varem. Tuulikki Bartosik lisab: “Umeås osaleb EFO koos 200 festivalil osaleva muusikuga suures ainulaadses pärimusmuusikaorkestris, mis astub üles festivali avakontserdil.”

Turnee saab teoks tänu toetusele Eesti kultuurkapitalilt, Eesti kultuuri koondiselt Stockholmis, Tallinkilt ning Eesti suursaatkonnalt Stockholmis.

Lisainfo: Marika Goldman, TÜ Viljandi kultuuriakadeemia muusikaosakonna projektijuht, tel: +372 5309 6150, e-mail: marika.goldman@kultuur.edu.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja