Ülikool esitleb rektor Karise kogumikku "Kiri tulevikku"

Rektor Alar Karise ametiaja lõpetusena esitleb Tartu ülikool reedel, 29. juunil tema kirjutisi, sõnavõtte ja usutlusi koondavat kogumikku „Kiri tulevikku: Artiklid. Sõnavõtud. Intervjuud. Arvamused“.

Alar Karis on viimasel kümnendil nii Tartu ülikooli kui ka Eesti maaülikooli rektorina olnud üks Eesti kõrghariduse ja teaduse eestkõnelejaid. Kogumiku koostaja Mart Orava sõnul sisaldab "Kiri tulevikku" põhiosas aastaist 1997–2012 pärit kirjutisi, sõnavõtte ja intervjuusid, lisaks ka valikut avalikest sõnavõttudest, avades nii autori isiksust kui ka tema vaateid eelkõige Eesti haridusküsimuste käsitlemise kaudu. "Seejuures on autori rektoriameteist tulenevalt vaatluse all nii Eesti maaülikooli kui ka Tartu ülikooli olevik ja tulevik põhiliselt aastail 2003–2012, mis aga on paigutatud laiemasse Eesti kõrgharidus- ja teaduspoliitika konteksti. Suures osas käsitlustes hindab autor asjade käesolevat seisukorda ja pakub selle paremaks muutmiseks välja vajalikud sammud," avas Orav kogumiku sisu.

Sel moel lähtub ka kogumiku pealkiri "Kiri tulevikku" Alar Karise 2009. aastal kirjutatud kirjast, mis avatakse Cambridge'i ülikooli 900. aastapäeval 2109. aastal. Kokku kutsuti taolist tulevikku vaatavat kirja kirjutama kaheksasada inimest üle maailma, ainsana Eestist sai selle austava ülesande Alar Karis. Et seni püsib kirja sisu saladuses, on autori seisukohad selle ajani koondatult kättesaadavad käesolevast teosest.

Kogumiku kõik eksemplarid kannavad järjekorranumbrit ja rektor Karise allkirja. Kõigi raamatu saajate nimed talletatakse vastavas registris. Kogumiku ostmise asemel on võimalik see endale lunastada annetusega TÜ kunagise rektori Jüri Kärneri mälestusfondi Tartu kultuurkapitali juures.

Aastatel 1988–1993 TÜ rektori ametit pidanud Jüri Kärneri mälestusfond luuakse Tartu ülikooli, Tartu Rotary klubi ja SA Tartu kultuurkapitali koostöös Jüri Kärneri elutöö väärtustamiseks teadlase ja õppejõuna ning Tartu ülikooli rektorina. Fondi saab teha annetusi ka pangaülekandega SA Tartu Kultuurkapitali arveldusarvele 10102052050006 SEB Pangas, 221011379347 Swedbank’is või 334408570002 Sampo Pangas, märgusõna “Jüri Kärner”.

Alar Karise raamatu „Kiri tulevikku: Artiklid. Sõnavõtud. Intervjuud. Arvamused“ esitlus toimub reedel, 29. juunil algusega kell 14 TÜ kunstimuuseumis (Ülikooli 18). Kõik on oodatud!

Lisainfo: Saima Tiirmaa-Oras, rektori abi, tel 737 5602, saima.tiirmaa-oras@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu ülikooli pressiesindaja