Ülikooliga seotud doktorandi teadustöö jõudis ajakirja Nature

Praegu Sangeri Instituudi ja Cambridge Ülikooli doktoriõppes tudeeriv Leopold Parts tegutses eelmisel suvel 3-kuulise vahetusvisiidi ajal TÜ arvutiteaduse instituudis Jaak Vilo juhitud bioinformaatika teadusrühmas BIIT. Koos Massachussetsi Tehnoloogiainstituudi teadusrühmaga analüüsis ta sekveneeritud kärbse genoome. Partsi uurimuse eesmärk oli otsida mikroRNA geene ja nende sihtmärkide esinemisi kärbeste genoomides. Kasutades 12 erineva kärbse genoomi, oli võimalik tõsta ennustuste täpsust, kasutades otsingus esinemiste evolutsioonilist konserveerumisjälge.

Meetoditena kasutati laialdaselt masinõppe ja andmekaevanduse meetodeid ning uurimustulemused jõudsid laiema teadusavalikkuse ette nüüd novembris kahe Nature ja ühe Genome Research artikli näol vastavate töörühmade ja konsortsiumi ühistööl.

"Praeguseks teise aasta doktorandi kohta on see äärmiselt tugev saavutus. Antud uurimus on oluline seepärast, et näitab ära, kui väärtuslik on uute imetaja genoomide sekveneerimine ka inimese genoomi mõistmise seisukohast," ütles Jaak Vilo. "Leopold Parts ise on erakordselt tugeva motivatsiooniga inimene, kes oma sportlikkusest õhkuva olemusega kummutab kõik müüdid noorteadlaste nohiklikkusest. Mul on hea meel, et esimesed bioinformaatika huvi pisikud sai ta juba 2003. aastal Tartu Ülikoolis minu loetud tekstialgoritmide kursuselt."

Leopold Partsi haridustee algas Tartu Ülikooli matemaatika-informaatikateaduskonnast. Ta on esindanud ülikooli mitmetel rahvusvahelistel matemaatika- ja informaatikaolümpiaadidel. 2003. aastal asus ta õppima Massachussetsi Tehnoloogiainstituuti USA-s. Sealt on ta vahetuse korras õppinud nii Cambridge Ülikoolis Inglismaal kui ka suviti külalistudengina Eestis, TÜ arvutiteaduse instituudis.

Infot Jaak Vilo bioinformaatika uurimisrühma BIIT kohta ning viited artiklitele leiab veebiaadressilt: http://biit.cs.ut.ee/

Lisainfo: Jaak Vilo, TÜ tarkvarasüsteemide erakorraline vanemteadur, tel 504 9365; Leopold Parts, (e-post: lp2 [at] sanger.ac.uk)

Liina Jürgen
TÜ avalike suhete juht