ÜLIKOOLIS ESITLETAKSE ARHEOLOOGIAKOGUMIKKU

Konverentsil esineb prof Volli Kalm ettekandega "Kohanemine aja looga", prof Mart Raukas teemal "Arheoloogia ja mõistmine" ning prof Peeter Torop räägib arheoloogiast kui metodoloogiast. Järgneb raamatu "Archaeological Research in Estonia 1865–2005" (Estonian Archaeology 1) esitlus ajaloo muuseumi valges saalis.

2005. aastal võis Eesti arheoloogia tähistada kahte olulist tähtpäeva: möödus 140 aastat esimese tõsiteadusliku analüüsi ilmumisest Eesti muinasaja kohta ning 85 aastat arheoloogia õppetooli rajamisest Tartu Ülikoolis. Need sündmused olid uue arheoloogiasarja esimese köite väljaandmise ajendiks.

TÜ arheoloogiaprofessori Valter Langi sõnul on see raamatusari on mõeldud Eesti muinasaja ning kesk- ja uusaja arheoloogilise ainese süstematiseeritud esitamiseks ja põhjalikuks analüüsiks tänapäevasel tasemel. "Kuna eelmine võõrkeelne teaduslik käsitlus Eesti muinasajast nägi trükivalgust juba kolmveerand sajandit tagasi, on lünk meie ainese tutvustamises rahvusvahelisel areenil suur."

Esimene köide on pühendatud Eesti arheoloogia historiograafiale ning praeguse seisundi analüüsile. Raamatu esimene osa annab ülevaate arheoloogilise uurimistöö üldisest arengust Eestis alates 19. sajandist kuni 21. sajandi alguseni, pöörates esmajoones tähelepanu institutsionaalsetele muutustele ning teoreetilise mõtte ja käsitlusviiside edenemisele. Teine osa koondab artikleid esiajalooliste ja ajalooliste perioodide senisest uurimisest. Kolmandas osas analüüsitakse arheoloogiliste ja numismaatiliste kollektsioonide kujunemist ning olukorda tänapäeval, samuti arheoloogiaga seotud muinsuskaitse tekkimist ja arengut. Raamatu viimane osa on pühendatud mõne kitsama uurimissuuna käsitlemisele. Sealt leiab artikleid loodusteaduslike meetodite rakendamise, asustusarheoloogia,ja allveearheoloogia kohta ning arheoloogia seostest suulise kultuuripärandiga.

INFO: Aivar Kriiska, TÜ arheoloogia dotsent, 552 7615, aivar.kriiska@ut.ee

Liina Jürgen