ÜLIKOOLIS TOIMUB EUROOPA TSIVIILKOODEKSI VÄLJATÖÖTAMISE PEAKOMISJONI TÖÖKOHTUMINE

Tartu Ülikooli tsiviilõiguse prof Paul Varul selgitab kohtumise tagamaid järgmiselt: "Euroopa tsiviilkoodeksi väljatöötamise peakomisjon (SGECC - Study Group on a European Civil Code) alustas tööd 1999. aastal ning lõpule peaks see jõudma 2007. aastal. Koostöös Euroopa Komisjoniga on eesmärgiks koostada Euroopa tsiviilkoodeks, mis oleks mudelseaduseks kõigile Euroopa Liidu liikmesriikidele. Mudelseadusena ei ole Euroopa tsiviilkoodeks kohustuslik, küll aga peaks ta olema heaks eeskujuks liikmesriikide tsiviilseadusandluse arendamisele. Kuna peakomisjoni on kaasatud juhtivad tsiviilõigusteadlased kõigist EL riikidest, peaks koostatav projekt kajastama kaasaegse õigusteadusliku mõtte parimat taset, kus on ühtlasi arvesse võetud liikmesriikide seadusi ning kohtupraktikat".

Peakomisjon käib koos kaks korda aastas 4-päevalistel töösessioonidel, reeglina juuni ja detsembri esimesel poolel. Töösessioonidel arutatakse läbi töögruppide esitatud materjalid ning langetatakse otsused põhimõttelistes küsimustes.

Töösessioone on seni olnud 12, mis on toimunud sellistes teaduskeskustes nagu Leuven, Milano, Berliin, Helsingi, Warssavi jm. Komisjoni vastuvõtjateks ja töösessiooni korraldajaks asukohamaal on ülikoolid.
13. töösessioon toimubki 7.–10. detsembrini Tartus, korraldajaks Tartu Ülikool. Eestist osalevad peakomisjoni töös Tartu Ülikooli tsiviilõiguse prof Paul Varul ja dotsent Irene Kull.

Prof Paul Varuli hinnagul saab neil päevil Tartust Euroopa tsiviilõiguse pealinn, sest siia tuleb tööle peaaegu poolsada juhtivat Euroopa tsiviilõiguse professorit, eesotsas tsiviilkoodeksi peakomisjoni esimehe professor Christian von Bar´iga. Eeldatavasti langetatakse siin ka otsuseid, mis jäävad Euroopa tsiviilõiguse ajalukku "Tartu otsustena". Päevakorra kohaselt on Tartus arutatavateks teemadeks: vallasasjade üürilepingud, tagatised vallasasjade kaudu, lepinguvälise kahju hüvitamine, laenulepingud, e-kaubandus ja alusetu rikastumine.

Täiendavat teavet Euroopa tsiviilkoodeksi koostamise kohta saab SGECC koduleheküljelt http://www.sgecc.net

Illari Lään
TÜ avalikkussuhete juht