Väärtuskasvatuse kool 2012 on Saku gümnaasium

4. detsembril andis Tartu ülikooli eetikakeskus 5. väärtuskasvatuse konverentsil „Hea kooli mõõdupuud“ üle tiitlid „Väärtuskasvatuse kool 2012“, mille pälvis Saku gümnaasium, ja „Väärtuskasvatuse lasteaed 2012“, mille pälvis Rocca al Mare kooli Veskimöldre lasteaed.

Saku gümnaasiumi direktori Ulvi Läänemetsa sõnul oli tiitli saamine üllatuseks. Tiitel tähendab neile alles suure töö algust: „See on väga raske koorem kanda ja pikk tee on veel käia. Ma arvan väga positiivselt Eesti koolidest, ma arvan, et kõikides koolides tehakse neid asju, kuid küsimus on selles, kui palju me oma tegevusi teadvustame.“

Žürii tunnustas koolidest eraldi ka Peetri lastead-põhikooli ja seda töö eest, mis kirjeldab lastevanemate usaldusel ja toel kasvavat kooli – lastevanemad on kaasatud reaalsesse õppeprotsessi; Tartu rahvusvahelist kooli töö eest, milles on nii säravaid ideid kui ka põhjalikke kirjeldusi, kuidas on võimalik lastevanemaid kaasata; ning Tartu Kivilinna gümnaasiumi põhjaliku teoreetilise taustatöö ja lastevanematele suunatud väärtusarenduslike tegevuste mitmekülgsuse eest.

Lasteaedadest tunnustas žürii eraldi Puhja lasteaeda Pääsusilm koostööd soosiva originaalse formaadi põhjaliku kirjelduse ja analüüsi eest; Kohtla-Järve lasteaeda Pääsuke lastevanemate eesmärgistatud ja planeeritud kaasamise eest; ning Veskitammi lasteaeda illustratiivse ja konkreetsete näidetega varustatud võistlustöö eest.

Rändtiitlit „Väärtuskasvatuse kool 2012“ anti sel aastal välja neljandat korda. Tiitli jagamiseks korraldatud konkursside „Koostöö lastevanematega ja väärtuskasvatus koolis: kaasamine või konfliktide ohjamine?" ja „Väärtuskasvatus lasteaias: lasteaed ja pere üheskoos" eesmärk oli innustada koole ja lasteaedu oma väärtuskasvatustegevust läbi mõtlema ja hindama ning koguda, levitada ja tunnustada koolide ja lasteaedade häid kogemusi ja ideid, kuidas lastevanematega koostööd tulemuslikumalt korraldada.

Konkurss toimus haridus- ja teadusministeeriumi riikliku programmi „Eesti ühiskonna väärtusarendus: 2009-2013" raames. Konverentsi korraldamist toetas ka Kuningliku Norra saatkond.

Lisainfo: Katrin Velbaum, TÜ eetikakeskuse projektijuht, tel: 53499039, e-mail: velbuster@gmail.com.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja