Vaata otse: Toivo Maimets räägib inimese tüvirakkudest

"Google'ist ei piisa" loengusarja raames räägib Tartu ülikooli rakubioloogia professor Toivo Maimets täna kell 16 Tallinnas rahvusraamatukogus teemal «Inimese virakud - Nobeli preemiast personaalmeditsiinini». Mine kohale, vaata otseülekannet Postimehest või vaata järgi UTTVst.

Seni viimane Nobeli meditsiinipreemia anti kahele virakkude uurijale avastuse eest, et rakud on palju muutumisvõimelisemad, kui seni arvatud, ning ka täiesti väljaarenenud täiskasvanu rakkudest on võimalik luua virakke ja sedakaudu kõige erinevamate funktsioonidega uusi rakke.

Neil teadmistel on lisaks olulisele teoreetilisele panusele rakubioloogiasse ka väga praktiline väljund. Erinevate haiguste puhul on nüüd võimalik luua just patsiendispetsiifilisi mudeleid ning katsetada nende allumist erinevatele teraapiaviisidele. On olemas ka esimesed kliinilised katsetused, kus patsiendi rakkudest toodetud uusi rakke kasutatakse otseselt haiguste raviks. Ent uued tehnoloogiad toovad kaasa ka uusi probleeme, mis kombivad piire teadusuuringute võimaliku kasulikkuse ja uuringute eetika vahel.

Poolteist tundi kestev otseülekanne algab täna, teisipäeval kell 16 ning seda saab vaadata Postimees Online'ist.

Rohkem infot loengusarja kohta leiad siit.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja