Väikerahvad arutlevad rahvusülikoolide arenguvõimalusi

Rahvusülikooli 90. aastapäeva üritustesarja raames peetakse 26. novembril kell 10.00–17.15 Tartu Ülikooli aulas rahvusvaheline konverents "Väikerahvaste ülikoolid koonduvas Euroopas". Ürituse eesmärk on leida ja jagada ideid, kuidas tõsta väikeriikide konkurentsivõimelisust rahvusvahelisel tasemel.

Vaata ka konverentsi VIDEOSALVESTISI.

"Ajal, mil ühiskond muutub, vist kiiremini kui kunagi varem – mil vajadus kõrgharidusega inimeste järele ning mitmesuguste probleemide operatiivse teadusliku uurimise järele on suurem kui kunagi varem – peavad ülikoolid end ühiskonna radikaalse muutumisega kohandama," ütles konverentsi juhataja professor Peeter Tulviste ja lisas, et vaatamata ressursinappusele ja rahvusriigi kohustustest tingitud probleemidele ei saa väikeste riikide ülikoolid teha kehvemat teadust kui suurriigid. "Kuidas seda kõike korraldada, see ongi konverentsi teema."

Üritusel esinevad inimesed, kes on oma maades ja ülikoolides lahendanud rahvusülikooli probleeme ning küsimusi. Ettekanded tutvustavad ideid ja kogemusi, mida saaks hariduse ning teaduse edendamiseks otse või kaude rakendada. Muuhulgas räägitakse massiülikooli tekkimise probleemidest, ülikoolide ühendamisest, riigisisesest ja rahvusvahelisest koostööst ning haridust reguleeriva seadusandluse muutmisest.

"Kõik need asjad on jätkuvalt päevakorral ka Eestis, sellepärast on meil otsene huvi õppida teiste kogemustest ja panna oma ideed arutusele," rääkis Tulviste. "Näiteks pakub konverents võimalust saada otseallikast vastus küsimusele, miks Soomes ülikoolid ühinevad – ja mõelda selle üle, miks Eestis pole seda seni sündinud."

Ürituse avab Tartu Ülikooli rektor professor Alar Karis. Ettekandeid peavad teiste seas ka Turu Ülikooli rektor professor Keijo Virtanen, professor Jürgen Barkhoff Trinity Kolledžist Iirimaalt ja Leideni Ülikooli rahvusvaheliste suhete asepresident dr Robert Coelen Hollandist.

Konverentsi töökeeleks on inglise keel.

Ürituse kava ning esinejate nimekiri: /662260

Lisainfo: Sirje Üprus, Tartu Ülikooli Välissuhete osakonna rahvusvahelise koostöö juht, tel: 737 5615, e-post: sirje.uprus@ut.ee

1. detsembril 1919 alustas Tartu Ülikool tegevust emakeelse ülikoolina. Rahvusülikooli 90. aastapäeva üritused kulmineeruvad novembri lõpus-detsembri alguses. Esmakordselt antakse välja noodistatud üliõpilaslaulik, von Bocki maja seinale projitseeritakse videoinstallatsioon emakeelse ülikooli 90 aastast, toimub akadeemiliste organisatsioonide teatrifestival, rahvusülikooli sünnipäevale pühendatud etendused Tallinnas ja Tartus ning muidugi traditsioonilised aktus, tõrvikrongkäik ja ball. Tule Sinagi, mõtle kaasa rahvusülikooli hüvanguks ning laula rind rõõmsaks, pidu tuleb kindlasti! Täpsemat infot juubeliürituste kohta vaata www.ut.ee/rahvusulikool90.

Mehis Tuisk
Pressiesindaja