Vana kirjakeele päevaga tähistatakse vana kirjakeele sõnavara uurija 80. sünnipäeva

Täna, 13. novembril kell 15 toimub Tartu ülikooli peahoone J. V. Veski nimelises auditooriumis pidulik koosolek, millega tähistatakse teeneka ülikoolipedagoogi ja vana kirjakeele sõnavara uurija emeriitdotsent Valve-Liivi Kingisepa 80. sünnipäeva.

Kingisepa mitmekülgset panust eesti keele ja kirjakultuuri uurimisse ja edendamisse on tunnustatud Wiedemanni keeleauhinnaga ja emakeele seltsi auliikme staatusega. Sünnipäevalaps osaleb tänaseni aktiivselt teadustöös ja oma eriala tutvustamisel ja edendamisel.

Koosolekul esinevad Kingisepa kõrval tema õpilased ja kolleegid. Valve-Liivi Kingisepa keeleteadlaseteest räägib Jaak Peebo ning vana kirjakeele uurimise ja usuteaduse seostest Marju Lepajõe.

Külli Habicht ja Külli Prillop tutvustavad TÜ vana kirjakeele töörühmas viimase 15 aasta kollektiivse töö tulemusena valminud raamatut „Heinrich Stahli tekstide sõnastik“, mille on toimetanud V.-L. Kingisepp ja mille annab välja TÜ kirjastus.

See kultuuri- ja keeleajalooliselt väärtuslik teos võimaldab põhjalikku sissevaadet peaaegu 400 aasta tagusesse kirjakeelde. Heinrich Stahli (u 1600 – 1657) peetakse eesti kirjakeele alusepanijaks ja 17. sajandi esimese poole mõjukaimaks autoriks. Valminud sõnastik sisaldab Stahli kahe peateose – „Käsi- ja koduraamat“ (1632–1638) ja „Ilmikute peegel“ (1641–1649) – kogu eestikeelset sõnavara. Sõnastikus on 2819 märksõna, mis on esitatud tänapäevases ortograafias – nii on kasutajal lihtne huvipakkuv sõna üles leida. Välja on toodud ka tänapäevasest erinevad tähendused, lisatud on ilmekaid lausenäiteid koos saksa vastetega. Nii saab vana ja eestipärase kõrval jälgida ka võimalikku saksa mõju Stahli keelekasutuses. Sõnastik on mõeldud kõigile keele- ja kultuurihuvilistele, keda köidab eesti kirjakeele kujunemislugu ja sõnade elukäik.

Sündmust korraldavad Tartu ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut ning emakeele selts.

Lisainfo: Külli Habicht, TÜ eesti keele dotsent, tel: 737 6542, e-post: kulli.habicht@ut.ee.

Virge Tamme