Vega fondi stipendiaat arendab vererõhu mõõtmist läbi veresoonte 3D piltide

Tartu ülikooli ideelabori ja SEB Vega fond jagas teadusmahukate ideede arendamiseks neljale tiimile 20 100 eurot. Tänu rahastusele arendatakse näiteks automaatset vererõhumõõtmise süsteemi reaalajas ning turvasüsteemi, mis jätab võtmete ja kiipkaartide kasutamise minevikku.

Vega fondi konkursi finaalis osales kümme ideed, millest valiti rahastamiseks välja neli kõige suurema ärilise potentsiaaliga projekti. Vega fondi žürii esimehe, Tartu ülikooli arendusprorektori Erik Puura sõnul olid väljavalitud projektid kõik eri staadiumites. „Kes alles alustab tegevust ja kes vajab toote lõplikuks arendamiseks ressursse. Vega fondi ülesanne on anda õiges kohas tõuge ning loota, et antud toetuse eest saab maksimaalse tulemuse,“ ütles Puura.

Žürii liikme, SEB äriinnovatsiooni juhi Mart Maasiku sõnul hindas žürii peamiselt kahte kriteeriumit: „Esiteks, me pidime uskuma, et idee taga olevad inimesed suudavad selle ellu viia ning teiseks, meeskond oli mõelnud ärimudeli ja idee ärilise väärtuse peale.“

Žürii tõdes, et kui konkursile esitatud projektidest peegeldus palju teaduspõhisust, siis idee ärilise väärtuse peale oli rõhku pandud vähe. See on arengukoht, mida oodatakse tulevastelt Vega fondi stipendiumi kandidaatidelt.

Vega fondi neljanda vooru suurima toetuse, 8500 eurot sai tööstus- ja kosmosetehnoloogiaettevõtetele suunatud projekt „CrystalSpace”, mille meeskond arendab eriotstarbelisi kaameraid kasutamiseks satelliitidel või muudes ekstreemsetes oludes, näiteks vaakumis. Kaamera disain põhineb Eesti esimesel tudengisatelliidil ESTCube-1 kasutatud lahendusel.

4000 euroga toetati meeskonda „3D filament”. Tiim arendab kõige vastupidavamat ning tugevamat polümeermaterjali 3D printerites kasutamiseks. Konkurentides eristab toodet näiteks madalam hind ja kaal, sest 3D printimiseks kulub vähem materjali.

Sama suure toetuse, 4000 eurot sai projekt „Bloodflow”. Meeskonna arendatav sensor pakub lihtsat ja automaatset ülemise ja alumise vererõhu mõõtmise süsteemi reaalajas. Meetod põhineb veresoonte 3D kujutamisel.

Mart Maasiku sõnul oli „Bloodflow“ oma ideega alles algusjärgus, ent nad vajasid tõuget, et esimene samm ära teha. „Kuigi nad alles alustavad, olid nad kõige paremini näinud oma turu ja äri suurust,“ hindas Maasik meeskonna potentsiaali ning julgustas ka teisi nn tooreid teaduspõhiseid äriideid konkursile esitama. „Idee algusfaasis olev teadmatus mitmete küsimuste ees on ajutine. Peab olema julgust katsetada. Kui idee on noor, siis algul ei olegi kõikidele küsimustele vastuseid. Need tulevad ajaga ja teadmatus väheneb. Esimene samm on ebakindlusest üle saada, olla loov ja ambitsioonikas,“ ütles Maasik, lisades, et tugevad tiimid leiavad endale ka rahastuse.

3600 euroga toetati projekti „GrID”, mille eesmärk on luua järgmise põlvkonna pääsusüsteem, kus inimesed saavad ise oma uksekaarte hallata ning sama kaardiga avada uksed erinevates süsteemiga liitunud kohtades, olgu selleks kool, kontor, spordiklubi, isiklik kodu või mistahes muu koht.

Vega fond (vega.ut.ee) on SEB ja Tartu ülikooli ideelabori loodud esimene teadmismahukatele ideedele mõeldud rahastusfond. Toetusfondi kaudu rahastab SEB pank uudsete lahenduste igapäevasesse kasutusse toomist kolme aasta jooksul 150 000 euroga.

Vaata pilte finaalürituselt. Fotode autor Andres Tennus/Tartu ülikool.

Lisainfo: Mart Maasik, SEB äriinnovatsiooni juht, tel: 6655256, e-post: mart.maasik [ät] seb.ee;
Siim Uhtjärv, Tartu ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskus, Vega fondi projektijuht, tel: 59116955, e-post: uhtjarv [ät] ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392
E-post: virge.tamme [ät] ut.ee
www.ut.ee