Vega fondi stipendiaat otsib higist lahendust sportlaste treeningu efektiivsuse hindamiseks

Rahvusvaheline žürii kuulutas välja SEB ja Tartu ülikooli ideelabori Vega toetusfondi rahastuse saajad. 23 taotluse hulgast tunnustati 14 700 euroga kolme arendusprojekti. Nende turule jõudes muutub vaegnägijate elu iseseisvamaks, teadlaste töö efektiivsemaks ning sportlaste treeningute mõõtmine saab uue taseme.

Vega fondi kolmanda vooru suurima toetuse, 7500 eurot, sai projekt BIEX, mis on leidnud higis võimaluse sportlaste treeningu efektiivsuse hindamiseks. „Higi ei ole jääkprodukt. Samal ajal, kui higi keha jahutab, võimaldab see saada ka põhjalikke terviseandmeid higi koostise analüüsi kaudu,“ kirjeldas projekti eestvedaja Christof Neuman.

Neumani sõnul töötab BIEX välja nahale kinnitatavat andurit, mis võimaldaks higi hetkega analüüsida ja mida saaks kasutada treeningu optimeerimisel ning tervise jälgimisel. „Pelga liikumise jälgimisega võrreldes viib see treeningu mõõtmise täiesti uuele tasemele ja võimaldab täielikult mõista füsioloogilisi muutusi, mille tulemus on treeningust saadav kasu ehk trenniefekt,“ tõdes stipendiaat.

4000 eurot pälvinud PowerAlgae meeskond töötab välja midagi, mida teadlased juba ammu ootavad: maailma kõige tõhusamat mikrovetikate kasvatamise fotobioreaktorit. Selle eelised on parem energiatõhusus ja kaugjuhtimisvõimalus, mis aitab kokku hoida teadlase tööaega. Bioreaktoril on nutikad sensorid, mis annavad reaalajas täpset infot kasvatatavate mikrovetikate „tervise“ kohta. Meeskonna hinnangul peaks nende töö rõõmustama nii neid teadlasi, kes töötavad mikrovetikate praktiliste rakenduste kallal, kui ka neid, kel tuleb artiklite avaldamiseks läbi viia väga täpseid laborikatseid.

3200 euro suuruse toetuse sai meeskond Extra Leg, mis arendab nutikodu juhtseadet, mis võimaldab nägemispuudega inimestel kasutada juba olemasolevaid targa kodu lahendusi kodu turvalisemaks ja tõhusamaks muutmiseks. Meeskond tõdes, et kodudes on aina enam elektriseadmeid, mille asjatult vooluvõrku jätmine on kulukas ja vahel lausa ohtlik. Tänu seadmele saavad nägemispuudega inimesed ülevaate asjadest, mis muidu oleksid keerulised märgata. Vega fondi abiga viib meeskond läbi kasutajatestimisi ja viimistleb toodet nõuetele vastavaks.

Žürii liige, SEB äriinnovatsiooni juht Mart Maasik hindas Extra Leg-i projekti väga vajalikuks, sest loodav seade annab vaegnägijatele võimaluse olla iseseisvam. „Siiani on see probleem vaegnägijate jaoks olnud ilma teiste inimeste abita lahendamatu. See on kõige suurem ja parem mõte, mida tehnoloogiaga teha, et inimesed saavad elada kvaliteetsemat elu.“

Žürii otsis ennekõike projekte, millel ei ole geograafilisi ega inimressursi piiranguid. Maasiku sõnul eristas võitjaid teistest see, kui kaugel nad on turule minekust. „Kõigil on kompetents ja oma sihtgrupp olemas, aga enne turult eraraha kaasamist peavad projektimeeskonnad toodet testima. Vega fondi tagab neile rahastuse, et viia läbi teste ja saada aru, kas just seda lahendust turg vajab,“ rääkis Maasik, lisades, et pärast testimisi ja analüüse on meeskondadel hõlpsam leida investoreid, sest neil on juba olemas tõendusmaterjalid, et seda toodet või teenust on maailmale vaja.

SEB ja TÜ ideelabori Vega fondi projektijuhi Heili Ollini sõnul avaneb järgmine kandideerimisvoor sügisel ja jagamisele läheb veel suurem stipendiumifond. Ollin lisas, et septembris korraldatakse Tartu ülikoolis ka seminaride sari, et aidata taotlusi paremini esitada.

„Räägime üle, mida kandideerivalt meeskonnalt ootame. Varasemate taotluste põhjal peaksid meeskonnad rohkem projekti äripoolega tegelema ja mõtlema, kuidas oma toodet praktiliselt rakendada ja sellest suuremat sorti raha teha,“ jagas Ollin vihjeid eduka taotluse esitamiseks.

Vega fondi laekunud projekte hindas rahvusvaheline žürii koosseisus TÜ arendusprorektor Erik Puura, SEB äriinnovatsiooni juht Mart Maasik, TÜ ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse juht Andres Kuusik, SmartCap AS investeeringute haldur Indrek Kelder, EstBAN äriingel Erki Mölder ja Neil Thomas Ventac Partners-ist.

Vega fond on SEB ja Tartu ülikooli ideelabori loodud esimene teadmismahukatele ideedele mõeldud rahastusfond. Toetusfondi kaudu rahastab SEB pank uudsete lahenduste igapäevasesse kasutusse toomist kolme aasta jooksul 150 000 euroga.

Lisainfo: Heili Ollin, Vega fondi projektijuht, tel: 53629365, e-post: heili.ollin@ut.ee;
Mart Maasik, SEB äriinnovatsiooni juht, tel: 66 55 256, e-post: mart.maasik@seb.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392