Vietnami meditsiiniõppejõud koguvad töövarjuna kogemusi TÜ arstiteaduskonna teadlastelt

25.–27. veebruaril külastab Tartu ülikooli kahe Vietnami meditsiinikooli juhtkond. Üheskoos osaletakse ühiseid koostöövõimalusi arutleval seminaril, pärast mida tulevad 29 vietnamlast Tartu ülikooli arstiteaduskonna teadlastele töövarjuks, eesmärgiga saada osa Eesti õppetöö praktikast ning omandatud teadmistega parandada õppetöö kvaliteeti Vietnamis.

„Vietnami arstiteadus on mõneti sarnane olukorraga, mil Eesti iseseisvus. Meil olid küll teadlased ja ka teadust tehti usinalt, kuid mitmes valdkonnas puudus rahvusvahelistele standarditele vastav süstemaatiline arstiteaduslik uurimistöö. Eesti on oma teadussüsteemi ehitanud väga progressiivselt ja edukalt. Oleme olnud iseseisvad ja vabad üle 20 aasta ning saanud väärtuslikke kogemusi. Neid kogemusi tasubki oma Vietnami kolleegidele jagada, sest nad vajavad neid. Koostööd tehes ei pea alati vaatama, mis kasu saame meie sellest. Vahest võib koostöö sisuks olla ka oma oskuste ja teadmiste teistele jagamine,” räägib TÜ füsioloogilise genoomika professor Sulev Kõks.

Projekti „Improvement on Health Care Resource in Danang“ eesmärk on edendada teaduskoostööd Eesti, Vietnami, Rootsi, Norra ja Poola ülikoolide arstiteaduskondade vahel. Projekti raames toimuval seminaril arutletakse edaspidiste teaduskoostöö võimaluste ning projekti hetkeseisu üle. Seminar hõlmab teaduskoostöövõimalusi kümnes meditsiinivaldkonnas, sh näiteks farmakoloogia, ortopeedia, radioloogia jne.

Projektiseminari lõppedes tulevad 29 vietnamlastest õppejõudu ja õpetajat TÜ arstiteaduskonna teadlastele ja TÜ kliinikumi arstidele töövarjudeks. Kuni kolm kuud kestva töövarjuks olemise eesmärgiks on saada osa Eesti õppetöö- ja meditsiinipraktikast ning parandada seeläbi Vietnamis meditsiinierialade õpetamist.

„Vietnam on väga suur riik ning arstiteaduslikud probleemid omandavad seal palju suurema mõjukuse. Seal on hulgaliselt biomaterjali, sh meie jaoks haruldaste haiguste kohta, mida uurida,” sõnab Kõks. Kõksi sõnul annab koostöö Vietnamiga võimaluse TÜ teadlastel tekitada oma oskusteabega suurel hulgal lisandväärtust. „Vietnami arstiteadus vajab järeleaitamist ning Tartu ja teistel Põhjamaade teadlastel on, mida pakkuda ja õpetada,“ räägib Kõks.

Visiidi käigus kohtutakse rektor professor Volli Kalmuga ning külastatakse muuhulgas Tartu ülikooli kliinikumi, geenivaramut ning biomeedikumi.

Rahvusliku meditsiinitehnoloogia kolledži II ja Hue farmaatsia ja meditsiini ülikooli   juhtkonnad ning Oslo ülikooli, Jönköping ülikooli, Gdanski meditsiiniülikooli professorid külastavad Tartu ülikooli arstiteaduskonda Rootsi SIDA rahastusega projekti „Improvement on Health Care Resource in Danang“ raames. Tartu ülikooli ja Vietnami meditsiinikoolide teaduskoostööd toetab teaduse rahvusvahelistumise programmi raames haridus- ja teadusministeerium.

Lisainfo: Sulev Kõks, TÜ füsioloogilise genoomika professor, tel: 737 4335, e-mail: sulev.koks@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja