ZeroTurnaroundi juht kaitses doktoritöö Java ökosüsteemi arendamisest

Reedel, 5. aprillil kaitses Tartu ülikooli arvutiteaduse instituudis doktoritöö ZeroTurnaroundi tegevjuht Jevgeni Kabanov. Eesti ühe edukama idufirma kaasasutajana lõi ta 2007. aastal koos Toomas Römeriga produktiivsustehnoloogia, mis lihtsustab oluliselt tarkvaraarendajate tööd. Oma doktoritöös käsitles Kabanov Java ökosüsteemi produktiivsema kasutamisega seotud meetodeid.

„Minu ja minu meeskonna eesmärk oli kiirendada Java ökosüsteemi arengut ja viia see uuele tasemele,“ ütles Kabanov. Ligi viie aasta pikkune uurimistöö ning tootearendus keskenduski tarkvaraarenduse kiirendamisele Java platvormil.

Töö unikaalsus seisneb akadeemilise uurimistöö ja tarkvaraarenduse tehnoloogia ühendamises. „Teadlased jõuavad seni lahendamata probleemidele võtit otsides enamasti väga keeruliste lahendusteni. Insenerid lihtsustavad neid ja teevad praktiliselt kasutatavaks. Jevgeni Kabanov suutis leiutada midagi uut ning samas seda piisavalt lihtsustada, muutes keerulise tehnoloogilise lahenduse praktiliselt kasutatavaks," ütles Tallinna tehnikaülikooli teadlane ning doktoritöö oponent professor Tanel Tammet.

Toonases Webmedias 2007. aastal töötanud Kabanovi ja Römeri projektist on tänaseks arenenud ligi saja töötajaga ettevõte ning JRebeli-nimeline toode, mis võimaldab programmeerijal Java koodimuutusi koheselt näha ja hoida aastas kokku neli kuni kuus nädalat tööaega. JRebelit kasutatakse täna rohkem kui 80 riigis.

Tootearendus paralleelselt uurimistööga võimaldas saada maailmast tuhandete Java arendajate kiiret tagasisidet, testida teooriate paikapidavust ning parendada nõrku kohti. Samuti tehti koostööd tarkvarainseneride ning teadlastega teistes Java virtuaalmasinat ning raamistikku arendavates ettevõtetes.

Tartu ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja Jaak Vilo sõnul on toode maailmas ainulaadne. „Programmeerija kirjutab teksti ja see teisendatakse töötavaks arvutiprogrammiks, mis tuleb uuesti käivitada,” ütles Vilo. „JRebeli puhul pannakse muudatused sisuliselt lennult käimasolevasse programmi, mis võimaldab muudatuste mõju kohe näha.”

Jevgeni Kabanovi sõnul omab toode tarkvaratööstuses ülemaailmset mõju: „Kõige suurem mõju tarkvaratööstusele on meie dünaamiline koodi ümberlaadimise lahendus, mida kasutab rohkem kui 3500 organisatsiooni.”

Tutvu lähemalt doktoritöö ja JRebeliga.

Vaata kaitsmist UTTV vahendusel

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"131930","attributes":{"alt":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image"}}]]

Lisainfo: Jaak Vilo, TÜ arvutiteaduse instituudi juhataja, tel: +372 50 49 365, e-mail: vilo@ut.ee,
Jevgeni Kabanov, ZeroTurnaround tegevjuht, JRebeli arendaja, tel: +372 53 411 869, e-post: jevgeni@zeroturnaround.com.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392