English (United Kingdom)

Üldtutvustus

Folkloristikat saab Eestis erialana õppida ainult Tartu Ülikoolis. Rahvaluuleõpingute käigus valmivaid seminari- või kraadiõppe töid ei kirjutata üksnes eesti rahvaluulest või mütoloogiast, vaid need hõlmavad folkloori ja pärimusprotsessi laiemalt. Erialakursustel antakse ülevaade kaasaegse rahvusvahelise folkloristika teoreetilistest suundumustest, käsitletakse nii mineviku kui tänapäeva folkloori selle sotsiaalses tähendusruumis. Üliõpilaste kasutada on Eestis ainulaadne erialaraamatukogu, praktikate käigus tutvutakse rahvaluule arhiivis talletatuga ning kogutakse kaasaegset pärimust. Rahvaluule eriharu lõpetanu leiab tööd kultuuritöötajana, teadurina, arhiivitöötajana, õpetajana, õppejõuna või mujal ühiskondlikus sfääris.

Tartu Ülikooli juurde loodi eesti võrdleva rahvaluule õppetool 1919. a. Selleks ajaks oli eesti folkloristika küll välja kujunenud, ja seda oluliselt Tartus, kuid seni seoses seltside ja üksikisikute tööga. Esimeseks professoriks kutsuti Walter Anderson (aastail 1919–1939); siin on töötanud rahvaluule suurkogumise initsiaator Matthias Johann Eisen ja rahvaluule õppetooli esimene doktorikraadiga kasvandik, Eesti Rahvaluule Arhiivi asutaja Oskar Loorits. Sõjajärgsel ajal viidi rahvaluule õpetamine kirjanduse õppetooli koosseisu ning eriala juhiks oli 1944–1991. a Eduard Laugaste. 1993. a õppetool iseseisvus ja taastas endise nime – eesti ja võrdleva rahvaluule õppetool, mille põhjal moodustati 2007. a eesti ja võrdleva rahvaluule osakond. Alates 1995. aastast on rahvaluule eriala juhiks professor Ülo Valk.

Eesti ja võrdleva rahvaluule osakond kuulub TÜ kultuuriteaduste ja kunstide instituudi koosseisu. Osakonna ruumid asuvad aadressil Ülikooli 16 (von Bocki maja Werneri kohviku vastas). Asjaajamise alal on abiks referent Liilia Laaneman, e-post See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud. (ruumis 208). Samast pääseb ka rahvaluule osakonna raamatukokku.

Osakonna üldtelefon on 737 5304, faks 737 5310.

Postiaadress:

TÜ eesti ja võrdleva rahvaluule osakond
Ülikooli 18
50090 Tartu