English (United Kingdom)

Valikaine "Rahvausund ja uus vaimsus: ruum, koht ja kogemus"

Külalisõppejõud Dr Marion Bowman (The Open University, UK) peab kevadsemestril eesti ja võrdleva rahvaluule osakonnas ingliskeelse loengukursuse "Vernacular Religion and Alternative Spirituality: Space, Place and Experience" (Rahvausund ja uus vaimsus: ruum, koht ja kogemus FLKU.04.120; 3 EAP), mis on arvestatav kõikide õppeastmete valikainena.

Loengud toimuvad 15. aprillist 8. maini (Ülikooli 16-214/215), vt loengukava allpool.

Kuulama on oodatud ka laiem kuulajaskond!

Loe lisa...
 

Uus valikaine "Uuspaganlus: praktikad ja suundumused"

Külalisõppejõud Judit Kis-Halas (Pécsi ülikool, Ungari) peab kevadsemestril eesti ja võrdleva rahvaluule osakonnas ingliskeelse loengukursuse "Pagan Practice - Practicing Pagans: Approaches towards Neo-paganism" (Uuspaganlus: praktikad ja suundumused; FLKU.04.115; 3 EAP), mis on arvestatav kõikide õppeastmete valikainena.

Loengud toimuvad 13. märtsist 17. aprillini neljapäeviti kl. 10.15 (Ülikooli 16-214).

Ainekursuse tutvustus inglise keeles:

The course aims to discuss the different interpretations of contemporary Paganism, as a phenomenon in post post-modern religiosity. The lectures provide a thorough overview on the various forms of Paganism, often considered as mainstream Pagan trends, such as Wicca, Asatru, Goddes Worship, etc.; they highlight on their various historical roots, describe their distinctive features, and hints on their social basis. Some further lectures are dedicated to the rich diversity of national Pagan cults in the Post-Socialist social settings of Central- and Eastern Europe.

Lähem info: Judit Kis-Halas, tel. 737 6214, e-post See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.

 

Kutse: Rahvusvaheline noorte folkloristide konverents Vilniuses 5.-7. juunil 2014

International Conference of Young Folklorists 2014: The Informant in Folklore Studies

Place: The Institute of Lithuanian Literature and Folklore, Antakalnio 6, LT-10308 Vilnius, Lithuania

Abstract submission deadline: March 1, 2014

The main goals of the International Conferences of the Young Folklorists are:

  • Bringing together students and young researchers of folklore from different countries and continents to present and compare different ways in folklore research.
  • Fostering academic communication between the young folklorists.
  • Encouraging young scholars to raise and tackle theoretical research questions and discuss them.
Loe lisa...
 

Rahvusteaduste loengusarjas prof Ülo Valgu loeng: "Kui muistendist saab uudis: usundilise pärimuse ja Eesti ajakirjanduse suhetest läbi aja"

8. aprillil kell 16.00 peab rahvusteaduste professor Ülo Valk loengu teemal "Kui muistendist saab uudis: usundilise pärimuse ja Eesti ajakirjanduse suhetest läbi aja".

Loeng toimub Tartus Philosophicumi ringauditooriumis (Jakobi 2)

19. sajandi lõpukümnenditel algas Eestis süstemaatiline rahvaluule kogumine, samal ajal kasvas ajakirjanduse levik ja ühiskondlik mõju. Kas ja kuidas on rahvapärimus ja ajakirjandus omavahel seotud ja teineteist mõjutanud – nii minevikus kui tänapäeval? Loengus käsitletakse omaaegse eesti usundilist pärimust (nõidus, kurat, varavedaja, kodukäija jt teemad) mitte kui arhailist minevikunähtust, vaid kui ühiskondlike valupunktide süstemaatilist käsitlust, mil on avalikus ruumis täita oluline roll. Loeng tugineb nii Eesti Rahvaluule Arhiivi kogudele kui Eesti ajakirjandusele.

Loengut täiendab TÜ folkloristika doktorandi, Eesti Kirjandusmuuseumi teaduri Reet Hiiemäe ettekanne globaalse ulatusega meediamõjulisest folkloorist. Juttu tuleb eksootiliste maadega, eriti Indiaga seostuvatest stereotüüpidest ja uskumustest. Ettekanne esitab Indias välitöödel käinud folkloristi vaate ja käsitleb iidse usundi ja uue meedia keerulisi suhteid Kirde-India pärimuskontekstis.

Loengut on võimalik vaadata UTTV kodulehelt.

Loe lisa...
 

Valmis ajakirja "Journal of Ethnology and Folkloristics" muinasjutu-teemaline erinumber

Ajakirja värske erinumbri "Fairy Tales - Tellers, Tellings and Interpretations" (Vol. 7, No. 2) elektroonilise versiooni leiab ajakirja kodulehelt aadressil http://www.jef.ee/index.php/journal/issue/view/13 Erinumbri koostaja ja toimetaja oli Merili Metsvahi ning sellele tegid kaastööd Ungari ja Eesti muinasjutu-uurijad.

Paberajakirja saab osta TÜ rahvalule osakonnast, Eesti Rahva Muuseumist, Eesti Kirjandusmuuseumist ja Tartu Ülikooli raamatupoest.

Sisukord:

Journal of Ethnology and Folkloristics
Vol 7, No 2 (2013): Fairy Tales - Tellers, Tellings and Interpretations

Articles

Preface to the Special Issue (p. 3)
Merili Metsvahi

A Storyteller’s Autobiographical Analysis of Himself (pp. 5-15)
Gábor Biczó

Storytelling: Performance, Presentations and Sacral Communication (pp. 17-32)
Zoltán Bódis

Loe lisa...