» Hortus Semioticus 1 (2006)


» Hortus Semioticus 2 (2007)


» Hortus Semioticus 3 (2008)Hortus Semioticus nr 1 (2006) - Oma ja võõra semiootika.

Koostanud ja toimetanud: Tuuli Raudla ja Leene Korp

Esimene artiklikogumik koosneb loengukursuse Oma ja võõra semiootika raames valminud esseedest, seega on esitatud artiklite näol on esmajoones tegemist õpilastöödega, enamik autoreid on semiootika osakonna üliõpilased ning paljudel neist veel mingit kindlat uurimisvaldkonda pole: materjali valik on sageli olnud intuitiivne ning kirjatööd kuuluvad temaatiliselt küllaltki erinevatesse valdkondadesse. Peamiseks ühenduslüliks ongi kõnelemine 'oma' ja 'võõra' väljakujunemisest, tekkinud piiride juhuslikkusest, vajalikkusest, konstrueeritusest, muutlikkusest ja tõlgendamisest. Seda huvitavam aga on jälgida, milliste probleemide analüüsimisel on "oma" ja "võõra" semiootika terminoloogia viljakaks osutunud.


Hortus Semioticus nr 2 (2007) - Tähesadu. Preikonograafilise Intuitsiooni võimalikkusest

Anti Saar

Raamat on kirjutatud valguse kiirusele lähenevas tempos (300 000 m/s). Selle lugemisele keskmise kiirusega 2 lk/min kulub 600 min ? 10 h. Ligikaudu sama kaua kestab Boeing 747 lend Pariisist New Yorki, Tallinnast Nairobisse, Kiievist Vladivostokki või Bogotast Casablancasse.

Läbides teksti linnulennul (so: ridade kaupa ja tähekumerusi täpselt järgimata), tuleb lugejal katta ligikaudu 1,5 km. Diagonaalse lugemise distants on arvutatav Pythagorase teoreemi abil valemist: x = n?a²+b², milles a ning b olgu lehekülje kõrgus ja laius ning n lehekülgede arv raamatus.

Lugemise aja sisse mahub üks tugevam toidukord, nõudmisel serveeritakse kohvi, teed ja karastusjooke. Toit ei kuulu raamatu hinna sisse ega leidu raamatu kaante vahel. Eilsed kalakotletid on sahvris alumisel riiulil. Lisanditena võib tellida aurutatud köögivilja, riisi või friikartuleid. Suuremat õgimist ei tohiks ette võtta lugemise hinnaga.Hortus Semioticus nr 3 (2008) - Intermeedialisus ja jutustamine

Koostanud ja toimetanud: Marina Grishakova, Katre Pärn

Käesolev inglisekeelne Hortus Semioticuse erinumber sisaldab artikleid rahvusvaheliselt kraadiõppurite seminarilt "Intermeedialisus ja jutustamine" (Tartu, 17.-19. oktoober, 2008). Autorid käsitlevad intermeedialisuse, vahendamise ja jutustamise probeele erinevatest teoreetilistest vaatenurkadest, toetudes uuematele arengutele narratoloogias, filmiteoorias ja kultuuriuuringutes. Noorte uurijate artiklite kõrval ilmub ka intervjuu professor Brian McHale'ga (Ohio Ülikool), kes osales seminaril aukülalisena ja pidas avaliku loengu teemal "Narrativity and Segmentivity, or, Poetry in the Gutter".