21st International Conference Mathematical Modelling and Analysis
June 1 - 4, 2016 in Tartu, Estonia
ANNOUNCEMENTS
REGISTRATION
PROGRAMME
ARRIVAL & ACCOMODATION
GENERAL INFO

Conference Programme

Wednesday, June 1
10:00
Hall Lobby
Beginning of Registration
13:00 - 13:55
Hall Struve 2
Lunch
14:00 - 14:15
Hall Struve 1
Opening of the Conference
14:15 - 14:55
Hall Struve 1
Tarmo Soomere
14:55 - 15:35
Hall Struve 1
Ian H. Sloan
15:35 - 16:15
Hall Struve 1
Helmut Neunzert
16:15 - 16:45
Hall Lobby
Coffee Break
16:45 - 17:25
Hall Struve 1
Raimondas Ciegis
17:25 - 18:05
Hall Struve 1
Andrejs Reinfelds
19:30 - 22:30
Hall Lobby
Welcome Party, Photographing (20:30)
 
Thursday, June 2
9:00 - 9:40
Hall Struve 1
Teresa Diogo
9:40 - 10:20
Hall Struve 1
Gennadi Vainikko
10:20 - 10:40
Hall Lobby
Coffee Break
Mini-symposium "Problems with Nonlocal Boundary Conditions", organized by Arturas Štikonas
Hall Peterson
Session: FDE, Analysis 1
Hall Parrot
10:40 - 11:00
Arturas Stikonas and Agne Skucaite
Jian Rong Loh, Chang Phang and Abdulnasir Isah
11:00 - 11:20
Jurij Novickij
Jüri Majak, Boris Shvartsman, Meelis Pohlak, Martin Eerme and Maarjus Kirs
11:20 - 11:40
Gaile Paukstaite and Arturas Stikonas
Urve Kangro
11:40 - 12:00
Kristina Jakubeliene, Regimantas Ciupaila and Mifodijus Sapagovas
Arvet Pedas, Enn Tamme and Mikk Vikerpuur
12:00 - 12:20
Terese Leonaviciene, Andrej Bugajev, Gerda Jankeviciute and Raimondas Ciegis
Andi Kivinukk and Anna Saksa
12:20 - 12:40
Hall Lobby
Coffee Break
Session: Modelling 1
Hall Peterson
Session: Splines, ODE
Hall Parrot
12:40 - 13:00
Uldis Strautins
Evely Kirsiaed, Peeter Oja and Gul Wali Shah
13:00 - 13:20
Liva Ozola and Uldis Strautins
Evely Kirsiaed, Peeter Oja and Gul Wali Shah
13:20 - 13:40
Anatolii N. Kulikov and Dmitrii A. Kulikov
Armands Gritsans, Felix Sadyrbaev and Inara Yermachenko
13:40 - 14:00
Vladislava Churuksaeva and Aleksander Starchenko
Valery Gaiko
14:00 - 15:00
Hall Struve 2
Lunch
15:45 - 20:00
AHHAA
Excursion and dinner at science center AHHAA. Gathering at the front of hotel Dorpat at 15:45.
 
Friday, June 3
9:00 - 9:40
Hall Struve 1
Martin Hanke
9:40 - 10:20
Hall Struve 1
Igor Podlubny
10:20 - 11:00
Hall Struve 1
Anatoly Yagola
11:00 - 11:30
Hall Lobby
Coffee Break
Session: PDE, Numerics
Hall Peterson
Mini-symposium: "Applications of Probabilistic Model in Approximation of Analytic Functions - 1", organized by Antanas Laurincikas
Hall Parrot
11:30 - 11:50
Grigorii Shishkin
Antanas Laurincikas
11:50 - 12:10
Lidia Shishkina
Antanas Laurincikas, Renata Macaitiene and Darius Siauciunas
12:10 - 12:30
Andrej Bugajev, Rima Kriauziene and Raimondas Ciegis
Virginija Garbaliauskiene and Antanas Laurincikas
12:30 - 12:50
Gerda Jankeviciute, Raimondas Ciegis, Audrius Ilgevicius, Olga Suboc and Mecislavas Meilunas
Audrone Rimkeviciene
12:50 - 13:10
Alexander Zlotnik
-
13:10 - 14:10
Hall Struve 2
Lunch
Session: Ill-posed Problems 1
Hall Peterson
Mini-symposium: "Applications of Probabilistic Model in Approximation of Analytic Functions - 2", organized by Antanas Laurincikas
Hall Parrot
14:40 - 15:00
Teresa Reginska
Mindaugas Stoncelis and Darius Siauciunas
15:00 - 15:20
Jaan Janno
Dmitrij Mochov and Darius Siauciunas
15:20 - 15:40
Jaan Janno and Anna Seletski
Asta Mincevic
15:40 - 16:00
Hanna Myleiko, Sergii Solodkyi and Ievgenia Semenova
Laimonas Meska
16:00 - 16:20
Patricia Diaz de Alba and Giuseppe Rodriguez
Aidas Balciunas
16:20 - 16:40
Hall Lobby
Coffee Break
Session: Modelling 2
Hall Peterson
Session: Integral Equations, Analysis 2
Hall Parrot
16:40 - 17:00
Harijs Kalis, Andris Buikis, Aivars Aboltins and Ilmars Kangro
Shihchung Chiang
17:00 - 17:20
Harijs Kalis and Maksims Marinaki
Luisa Fermo and Concetta Laurita
17:20 - 17:40
Andrei Kolyshkin and Vladislav Kremenetsky
Vladimir Vasilyev
17:40 - 18:00
Pedro M. Lima and Evelyn Buckwar
Lorella Fatone and Daniele Funaro
15:00 - 17:00 Guided tour of Tartu for accompanying persons (Gathering Hall Lobby)
20:00 - 24:00
Hall Struve 1
Hall Struve 2
Conference Banquet
 
Saturday, June 4
Session: Modelling 3
Hall Peterson
Session: Ill-posed Problems 2
Hall Parrot
9:00 - 9:20
Pedro Jodra and Maria Dolores Jimenez-Gamero
Sergei V. Pereverzyev
9:20 - 9:40
Sergejs Hilkevics
Toomas Raus
9:40 - 10:00
Linas Litvinas, Romas Baronas and Antanas Zilinskas
Uno Hämarik
10:00 - 10:20
Hasan Erbay, Fatih Varcin and Fahretin Horasan
Alina Ganina and Uno Hämarik
10:20 - 10:40
Hall Lobby
Coffee Break
Session: Modelling 4
Hall Peterson
Session: ODE, Numerics
Hall Parrot
10:40 - 11:00
Leszek Hozejowski
Inara Yermachenko, Armands Gritsans and Felix Sadyrbaev
11:00 - 11:20
Sylwia Hozejowska
Michal Bras, Angelamaria Cardone, Zdzislaw Jackiewicz and Bruno Welfert
11:20 - 11:40
Krzysztof Grysa and Artur Maciag
Anita Kirichuka
11:40 - 12:00
Vyacheslav A. Trofimov and Igor E. Kuchik
Benson K. Muite and Gelo N. Tabia
12:05 - 12:20
Hall Peterson
Closing of the Conference
12:20 - 13:20
Hall Lobby
Lunch