2. novembril kell 12.00 kaitseb õigusteaduskonnas doktoritööd Priit Manavald teemal "Maksejõuetusõigusliku regulatsiooni majanduslik efektiivsus" (Economical argumetation to the alternatives of the legal regulation of insolvency).
Juhendajad: prof. Paul Varul ja prof. Toomas Haldma. Oponendid: prof. Erik Nerep (Stockholm School of Economics) ja prof. Jaan Alver (Tallinna Tehnikaülikool).
Doktoritöö kujutab endast Eesti maksejõuetusõiguse analüüsi õigusökonoomika meetodite abil. Tegemist on õiguse majandusliku analüüsiga ehk ratsionaalse valiku teooria rakendamisega õiguse valdkonnas. Aluseks on võetud eeldus, et parim maksejõuetusalane regulatsioon on see, mille puhul saavutatakse menetluse eesmärk kõige väiksemate kulude juures.
Regulatsiooni efektiivsus on regulatsiooni eesmärkide saavutamise taseme (saadava efekti) ja selle saavutamiseks rakendatud ressursside või kantud kulude suhe. Kuna Eestis toimuvate üksikmenetluste efektiivsus on väike, ei ole ka kehtiv regulatsioon üldiselt võetuna majanduslikus mõttes piisavalt ökonoomne ega taga ressursside maksimaalset ärakasutamist.
Töö osaks oleva empiirilise uuringu pinnalt on autor sõnastanud Eestis kehtiva maksejõuetusalase regulatsiooni tunnusjooned ja analüüsinud võimalikke meetmeid regulatsiooni efektiivsuse tõstmiseks. Autor peab regulatsiooni arendamisel olulisteks järgmisi põhimõtteid:
- esmatähtis on tekitada võlgnikes huvi menetluse varasema alustamise vastu ja selle kaudu ümberjaotatava vara hulka suurendada;
- maksejõuetuse ületamise teid tuleks käsitleda ühtse kompleksina, millest oleks võimalik leida sobiv meetod iga üksikjuhtumi lahendamiseks (komplekssus);
- oluline on tagada mitte ainult võimaluste paljusus, vaid ka ühelt alternatiivilt teisele sujuva ülemineku võimalus (dünaamilisus);
- ressursside kokkuhoiu ideest johtuvalt tuleks suunata tähelepanu just menetluskulude vähendamisele ja mitteformaalsete menetluste arendamisele, sama tulemuslikkuse korral peaksid olema eelistatud odavamad menetluse liigid;
- tagada õigusselgus, asjaosaliste maksimaalne informeeritus, menetluse läbipaistvus ja tulemuste prognoositavus.
Doktoritööl on ka teine aspekt, mis puudutab protsessiosaliste võimalusi oma tegevuskulusid kokku hoida ja sellega konkreetse maksejõuetusmenetluse efektiivsust tõsta. Töös käsitletakse probleemi millistest kriteeriumidest lähtuvalt ja millise metoodika abil peaks protsessiosalised valima erinevate menetlusvõimaluste ja käitumisstrateegiate vahel.