21. septembril 2011. aastal kell 14 kaitseb Tartu Ülikooli majandusteaduskonnas (Narva mnt. 4, ruumis A314) Tuuli Pärenson doktoritööd "Social impact evaluation in social enterprises in Estonia: need, readiness and practices" (Sotsiaalse mõju hindamine Eesti sotsiaalsetes ettevõtetes: vajadus, valmisolek ja praktika).
Juhendaja: professor Maaja Vadi (PhD), Tartu Ülikool, Eesti
Konsultant: Peter Scholten (MBA), Scholten & Frassen, Netherlands
Oponendid: professor Alex Nicholls (PhD), University of Oxford, United Kingdom; professor Rainer Kattel (PhD), Tallinna Tehnikaülikool, Eesti
Käesoleva töö eesmärgiks oli kaardistada arvestatava sotsiaalse mõju hindamise (SMH) kriteeriumid ja teha ettepanekuid SMH tööriistade parandamiseks sotsiaalsetes ettevõttetes (SE). SE on organisatsioon, mille peamiseks eesmärgiks on sotsiaalse lisandväärtuse loomine oma erinevatele sihtrühmadele, kes on kaasatud organisatsiooni tegevuste kujundamisse, ning mis on (vähemalt osaliselt) rahastatud läbi äritegevuse. Sotsiaalne mõju on tuvastatav erinevus inimeste käitumises, mis ilmneb organisatsiooni ja selle erinevate sihtrühmade vastastiktoimes.
Töö empiiriline osa põhineb kvalitatiivsel analüüsil, kus andmeallikatena kasutati nii teadusartikleid (mis analüüsisid SE mõju avalikest huvidest lähtuvalt) kui ka intervjuusid avaliku sektori, klassikalise kolmanda sektori ja sotsiaalsete ettevõtete juhtidega.
Käesolevas töös tehti kolm soovitust SMH tööriistade täiustamiseks tuginedes sotsiaalse mõju hindamise ja füüsika mõistete "jõumoment" ja "töö" sarnasustele:
1. SMH ja peamine sihtrühm tuleb paigutada konteksti, lähtuvalt SE eesmärgist ja probleemist, mida SE püüab leevendada; 2. sotsiaalset mõju tuleb hinnata kolmedimensiooniliselt, arvesse tuleb võtta nii rakenduspunkti, kvantiteeti kui suunda.
3. SMH peab arvesse võtma kriitilist hulka mõju, mis on vajalik (jätkusuutlikku) sotsiaalse muutuse läbi viimiseks ning hinnata tuleb dünaamilisi muutusi taustsüsteemi raamistikus.