Informaatika ja infotehnoloogia
Mida õpitakse informaatika ja infotehnoloogia erialal?
Informaatika eriala bakalaureuseõpe käsitleb arvutiteadust (teoreetilist informaatikat), programmeerimist (praktilist informaatikat) ja infotehnoloogiat (informaatika erinevaid rahendusi). Arvutiteadusega luuakse tugev teoreetiline (matemaatiline) põhi edasiseks praktiliseks tööks. Programmeerimise käigus õpitakse arvutile mitmete ülesannete lahendamiseks erinevaid programme kirjutama. Samuti õpivad tudengid kasutama erinevat tarkvara.
Infotehnoloogia eriala bakalaureuseõppe aluseks on arvutiteadus. Seega saavad infotehnoloogia erialal õppivad tudengid kõigepealt tugeva põhja teoreetilisest informaatikast. Erinevalt informaatikast keskendutakse infotehnoloogias peamiselt arvutitele tarkvara loomisele ja juurutamisele. Õpingute käigus tutvutakse tarkvara ja mikroelektroonika erinevate arendustega nagu telekommunikatsioon, infosüsteemid, tööstusinformaatika, robootika jne. Kokkuvõtlikult tegeleb infotehnoloogia informaatika rakendamisega erinevatel elualadel: turvasüsteemides, kaugkoolituses, keele uurimises jne.
Mille poolest erineb infotehnoloogia informaatikast?
Infotehnoloogia ja informaatika erialal bakalaureuse kraadi taotlevatel tudengitel on põhjapanev programm sama. Seejärel keskendub informaatikute õpe sügavuti programmeerimise ja arvutitarkvara uurimisse, samas kui infotehnoloogid õpivad tundma mikroelektroonikat, telekommunikatsiooni, andmebaase ja võrgutehnoloogiat (tudengitel on õpingute käigus võimalus valida, kas keskenduda riist- või tarkvara suunale). Informaatikas on üheks oluliseks valdkonnaks keeletehnoloogia ja translaatorid.
Kus ja kellena pärast lõpetamist töötada?
Informaatika eriala lõpetanu võib pärast bakalaureuseõppe lõoetamist ja õpetajakutse omandamist töötada põhi- ja keskkoolides ning gümnaasiumites informaatikaõpetajana. Õpetajakutse omandamise käigus õpitakse lisaks erialale ka psühholoogiat, pedagoogikat ning õpetamise metoodikat. Informaatika eriala lõpetanu võib edukalt tegeleda nii arvutiteaduse teoreetiliste probleemide uurimisega kui ka arvutite rakendamisega mitmesuguste praktiliste ülesannete lahendamisel, näiteks krüptoloogias, keeletehnoloogias, arvutigraafikas jne.
Infotehnoloogia eriala lõpetanud saavad tööd erinevates reklaamibüroodes, pankades, riigi- ja teadusasutustes, meditsiinisfääris jms. Kokkuvõtlikult võiks öelda, et head infotehnoloogi, nagu ka head informaatikut on vaja peaaegu igas eluvaldkonnas.