Neli üllatust nelja kuu jooksul


Kindel ettekujutus tulevikusündmustest mõjub mulle kui tassike rahustavat teed – mida vähem üllatusi, seda parem. Enne ülikooli astumist tegin põhjaliku eeltöö õppekava, transpordi ja mitme teise valdkonna kohta, et kohale jõudes suudaksin paremini kohaneda ja orienteeruda. Kogutud teadmised tulid mulle kasuks mitmel korral, kuid ometi ilmnesid ka vajakajäämised – mitte kõike pole võimalik interneti kaudu teada saada.
Esimene üllatus: õppetöö ei toimu ainult auditooriumides
Filmidest oli mulle jäänud mulje, et kõik loengud toimuvad suurtes auditooriumides. Ilmselt neis ülikoolides, kus käib hoomamatu arv üliõpilasi, ongi sedasi, aga Tartu Ülikoolis mitte. Enamik minu loenguid on aset leidnud tavapärastes klassiruumides, kust ei puudu lauad, toolid ega õppejõud klassi ees. Erineb võib-olla ainult mööbli paigutus või stiil.
Teine üllatus: üliõpilased ei ole sageli oma eriala fanaatikud
Hetkel olen 95% veendunud, et langetasin oma eriala valimisel õige otsuse. Enne septembrit oli see protsent tükk maad madalam, sest ma polnud kindel, kuidas mul minema hakkab ja kas õppeained pakuvad piisavalt huvi. Mul oli tunne, et kõik teised, kes ülikooli astuvad, teavad täpselt, mida nad teha tahavad. Ma eksisin.
Mitmed mu kursakaaslased on siia jõudnud selle tõttu, et ei saanud mõnele huvipakkuvamale erialale sisse. See ei tähenda, et nad oleks kuidagi rumalad, vaid konkurents oli lihtsalt suur. Teised jällegi lõpetasid gümnaasiumi, uurisid erinevaid võimalusi ja mõtlesid, et bioloogia oli tegelikult ju täitsa tore aine – miks mitte seda õpetama minna.
Terve posu oli neidki, kes kohe alguses kahetsesid oma otsust. Kui mälu mind ei peta, siis meid alustas 26 ja tänaseks on alles jäänud 19.
Kolmas üllatus: 3EAP polegi väga suur maht
Enne ülikooli tulemist polnud mul õrnematki aimu, kui palju on tegelikult 1EAP. Ametlikult peaks ta olema võrdne 26 tunni õppetööga, kuid siiani pole ta mulle küll nii suurena tundunud. Ained, mille maht on 3EAP, saavad ootamatult kiiresti läbi: jõuad vaevu silmi pilgutada kui arvestus käes ja hinne juba väljas. Vaatad ringi, kratsid pead, mõtled, kas tõesti ongi juba kõik.
Boonusüllatus: ained ei pea kestma terve semestri. Eelmainitud 3EAP väärtuses ained võivad juba poole semestri pealt läbi saada, nii et semestri lõpuks on sul neist vaid ähmane mälestus.
Neljas üllatus: erialastippi saavad vähesed
Terve mu kursus eeldas, et umbes pooled peaks ikka erialastipendiumit saama. See tundus loogiline – mille jaoks siis üldse õpetajatele mõeldud stipendium olemas on, kui teda praktiliselt keegi ei saa. Umbes kuu aega tagasi juhtusime selle teema üle arutlema ja me avastasime, et mina olengi vist ainus, kes seda meie kursuselt saab. Esmakursuslaste puhul läks arvesse erialakatse tulemus ja kuna minu oma oli kõige kõrgem, siis mulle stippi ka võimaldati. Ülejäänud jäid ilma.
Neile, kes soovivad tulla õpetajaks õppima, soovitan oma eelarvet kavandades erialastipi võimaluse kõrvale jätta. Mitmed mu kursakaaslased olid sellega arvestanud ja pidid jooksvalt kas poole kohaga tööle minema või oma tuluallikad teisiti korraldama. Suure tõenäosusega jään minagi kevadsemestril stipist ilma, nii et üritan plaane tehes sellega mitte arvestada.
Ikka head
Birgit