

Marit Kobakene on äsja neljandat kursust alustanud proviisoriõppe tudeng.
Selle erialani jõudis ta üsna loogilist teed pidi – teda on alati huvitanud keemia ja keemiast edasi tahtis ta minna farmaatsiavaldkonda. Pärast peretuttava küsimust, miks mitte minna kohe proviisoriõppesse, langetaski Marit valiku just ravimiteadlaseks saamise kasuks. Maritit tudengivarjuna saates on ülikoolielu näinud juba viis kooliõpilast ja kaks neist on ka otsustanud proviisoriõppe kasuks. Ühel õpilasel oli juba varem kindel soov proviisoriks saada, üht aga köitis mitu erialavalikut, aga kammitses hirm, et äkki ei saa proviisoriõppes hakkama. Marit suutis muremõtted hajutada ja nüüdseks on sellest tudengivarjust saanud tubli proviisoriüliõpilane.
Kui Marit on saanud tudengivarju kontaktid, lepib ta temaga sobivaima päeva kokku ning võtab ta võimaluse korral kaasa nii loengutele, seminaridele kui ka praktikumidesse. Samuti näitab ta meelsasti õppehooneid ja soovi korral ühiselamut. Selles, kus täpselt käia ja mida vaadata, lepitakse omavahel kokku, kuid enamasti on varjud piirdunud sooviga näha õppetööd ja -hooneid.
„Enim on mulle meelde jäänud neiu, kes pidas minu kõrval vastu pika koolipäeva kella kaheksast hommikul kella kaheksani õhtul ja kes tõi tänutäheks isegi šokolaadi,“ ütleb Marit. Ta julgustab oma varje alati ka hiljem kirjutama, kui peaks tekkima veel mõni küsimus.
Marit kinnitab, et ei ürita kunagi eriala „maha müüa“, vaid pigem aitab tudengivarjul mõista, kas see valdkond võiks talle sobida. Kui vari tulebki hiljem sama eriala õppima, on see ka tudengile tunnustus ja Mariti arvates just see tunne üliõpilasi projektis hoiabki.
„Soovitan tudengivarjuks tulla kõigil, kes oma erialavalikus kahtlevad,“ sõnab proviisoritudeng Marit.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Farmaatsia on õpetus ravimite omadustest, väljatöötamisest, valmistamisest, säilitamisest, analüüsimisest ja kasutamisest ning selle majanduslikust ja juriidilisest taustast.
Proviisor on ravimite ekspert ja proviisoriõppekava keskmes on kvaliteetne ravimpreparaat. Sellist väljaõpet ei ole ühelgi teisel spetsialistil.
Tartu Ülikooli proviisoriõppekava on meditsiinipõhine. Suhteliselt suur osakaal on meditsiiniõppeainetel, alates anatoomiast ja lõpetades geneetikaga. Õpe kestab viis aastat, lõpetanu saab magistriastme hariduse ja lisaks kõrgharidusdiplomile ka kutse, mis võimaldab asuda erialasele tööle.
Loe rohkem proviisoriõppest.
Tule tudengivarjuks.