Etenduskunstid
• Õppekava alustala on erialaste oskuste sidumine kunstiliste ambitsioonidega
• Ainulaadne etenduskunstide õppimise mudel: kõik õpivad koos, sest etenduskunst on meeskonnatöö
• Eriala õpetavad oma ala tipud ja oskuste omandamist toetab kvaliteetne humanitaarne kõrgharidus
ÕPPETÖÖ
Õppekavas on võimalik valida viie eriala vahel.
Lavastaja on looja, kes oskab oma loomingulisi impulsse näha läbi liikuva keha, füüsilise objekti, visuaalse kujundi, psühholoogilise suhte, kirjutatud sõna või kontseptuaalse mõtte, muuta kunstilise visiooni ühtseks tervikuks ning paigutada selle väga erinevatesse ruumidesse.
Näitleja on tema keha ja hääl – kunstnik, kes oskab end õpetada.
Tantsuõpetaja saab inspiratsiooni liikuvast inimkehast ja on võimeline seda kogemust edasi andma.
Visuaaltehnoloogia erialal saab spetsialiseeruda kolmele suunale. Valguskujundaja ja videokujundaja loovad ning ehitavad erisugustesse ruumidesse valgus- ja videolahendusi, dekoraator-butafoor aitab muuta kõikvõimalikes etenduskunstides välja mõeldud maailmu reaalsuseks.
Tehnilisel produtsendil on ülevaade ja arusaam tehnilistest erialadest ning ta oskab teiste inimeste tööd ja loomingut koordineerida nii, et kunstisündmuste tehnilised lahendused sünniksid õigel hetkel.
ÕPPEVORM
Etenduskunstide õpe toimub Viljandis päevaõppena ja kestab neli aastat. Üldteooria läbivad üliõpilased koos, hiljem süüvitakse igal erialal kitsamalt oma teemasse. Kõik üliõpilased läbivad ka ettevõtlusõppe mooduli, mis annab vajalikud teadmised ettevõtlusega alustamiseks.
Kogu õppekava jaguneb väga üldistatult kaheks mõtteliseks suunaks: ühe valivad need, kelle siht on olla laval, teise need, kelle töö jääb lava taha. Kummalgi suunal võetakse üliõpilasi vastu üle aasta: paaritutel aastatel näitleja, tantsuõpetaja ja lavastaja erialale ning paarisaastatel tehnilise produtsendi ja visuaaltehnoloogia erialale.
KESKKOND
TÜ Viljandi kultuuriakadeemia on laboratoorium, kus on õppimiseks olemas kõik vajalikud keskkonnad: nüüdisaegselt sisustatud black box, sobiva varustusega proovi- ja treeninguruumid, töökojad, multimeediakeskus, oma kostüümiladu ja raamatukogu. Etenduskunstide osakonnal on toimiv koostöö Ugala teatri ning teiste Eesti etendusasutustega, kus korraldatakse õppepraktikat. Tänu rahvusvahelistesse võrgustikesse kuulumisele saavad tudengid täiendada end vahetusüliõpilasena välismaal. Viljandi pakub paindlikku ja individuaalsust toetavat õpikeskkonda.
VILISTLASENA
Etenduskunstide osakonnas on piisavalt palju võimalusi kujundada oma nägu ja omandada enda huvidele vastavad teadmised, et hiljem etenduskunstide maastikul leida oma koht lavastaja, kunstniku, pedagoogi, performeri, disaineri või produtsendina. Lõpetajad töötavad etendusasutustes, produktsioonifirmades, üldhariduskoolides, huvikoolides ja mujal nii vabakutseliste kunstnike kui ka spetsialistidena. Soovi korral on võimalus jätkata õpinguid magistriastmes.
Lisamaterjalid
Etenduskunstide osakonda tutvustav artikkel ajakirjas Teater. Muusika. Kino
Etenduskunstide osakonna Youtube’i kanal
Kontakt
Etenduskunstide osakond
Posti 1, Viljandi
tel 435 5246
e-post etenduskunstid [ät] kultuur.ut.ee