Harry Huge
Harry Huge (sündinud 1937) on Lõuna-Carolinas Charlestonis elav advokaat, filantroop, riskikapitalist, Eesti aukonsul Lõuna-Carolinas. Tal on bakalaureuse kraad Nebraska Wesleyani ülikoolist (1959) ja õigusteaduste doktori kraad Georgetowni ülikoolist (1963). Lisaks on Nebraska Wesleyani ülikool (2005) ja Charlestoni kolledž (2017) nimetanud ta oma õigusteaduste audoktoriks.
1960ndate lõpus aktiivselt USA kodanikuõiguste liikumises osalenud Harry Huge sai advokaadina tuntuks 1970ndate alguses. Advokaadina on tema valdkonnaks olnud kaubandus- ja äriõigus, biotehnoloogia, kommunikatsioon, ja investeerimistehingud. Oma karjääri jooksul on Huge olnud seotud mitmete ajalooliselt tähtsate kohtukaasustega.
Ta on usaldusmees ehk eestkostja mitmes USA fondis, mis tegelevad kaevurite ja asbesti tõttu tervisekahjustusi saanud töötajate huvide esindamisega. 12 aastat on Huge esindanud tuhandeid 2001. aasta New Yorgi terrorirünnakutes hukkunute lähedasi, osaledes juristide meeskonnas, kelle eesmärgiks on saada ohvrite peredele ning rünnakus ellujäänutele sadadesse miljonitesse dollaritesse küündiv hüvitis.
Aastatel 1977–1981 kuulus ta president Carterit Nõukogude Liiduga peetud raketikõneluste ajal nõustanud relvastuskontrollikomiteesse (President’s General Advisory Committee on Arms Control and Strategic Weapons). Hr Huge on olnud mitmete nõukogude, sealhulgas Nebraska Wesleyan ülikooli, Lõuna-Carolina meditsiiiniülikooli Hollingsi vähikeskuse ning Marylandi inimviroloogia instituudi nõukogu liige.
Harry Huge’il on olulisi teeneid Eesti Vabariigi ees. 1980ndate lõpus esmakordselt Eestisse saabudes kohtus ta Arnold Rüütli, Endel Lippmaa ja teiste toonaste võtmepoliitikutega. Need kohtumised ajendasid teda hakkama vabatahtlikuks Eesti välisesindajaks ajal, kui Eesti riiki faktiliselt ei eksisteerinud. Eesti taasiseseisvumise künnisel, aastatel 1990–1991 esindas ta Eesti huve Washingtonis, mille eest teda 2006. aastal autasustati Maarjamaa Ristiga. 2010. aastast on Harry Huge Eesti aukonsul Lõuna-Carolina osariigis.
Harry Huge’i kontaktid Tartu ülikooliga said alguse 2006. aastal. Tol aastal Eestis viibides külastas Harry Huge esimest korda ka Tartu ülikooli, et seada sisse koostöösidemed TÜ ja oma koduülikooli, Nebraska Wesleyan ülikooliga (NWU), mille suurtoetajaks ta on. Huge’i aktiivsel eestvedamisel sõlmiti 2007. aastal TÜ koostööleping Nebraska Wesleyan ülikooliga ning 2013. aastal ka tema praeguses kodulinnas tegutseva Charlestoni kolledžiga (CK). Lepingute raames toimuvat üliõpilasvahetust toetab reisistipendiumitega Harry Huge’i loodud sihtasutus Harry and Reba Huge Foundation. Tänu sellele on võimalus Nebraskas ja Charlestonis õppida tudengite seas väga populaarne, üheteistkümne õppeaasta jooksul on sihtasutuse toel õpirändes osalenud 51 TÜ üliõpilast ja TÜ on võõrustanud 32 NWU ja CK üliõpilast.
Tänu Harry Huge’i pühendunud eestvedamisele on toimunud mitmeid kultuurivahetusi ja teadlaste visiite TÜ-sse. Ta toetas NWU segakoori selle väga menukal kontsertturneel Eestis ja Rootsis 2011. aastal, ning NWU korvpallimeeskonna ja -naiskonna Eesti turneesid (2011. ja 2012. aastal). Lisaks on Harry Huge’i vahendusel TÜ-s esinenud 2009. aastal aulaloenguga mitme Ameerika Ühendriikide presidendi ihuarst prof Laurence Mohr ning 2011. aastal viroloogia suurkuju, üks HI-viiruse avastajaid dr Robert Charles Gallo. Nende kontaktide kaudu on TÜ arstiteadlastele avanenud võimalus saada maailma viroloogide võrgustiku Global Virus Network liikmeks.
Harry ja Reba Huge sihtasutus on panustanud ka üliõpilaste ettevõtlikkuse edendamisse ja toetanud ettevõtlike üliõpilaste teaduspõhiste äriideede arendamist ja elluviimist. Kolmel viimasel aastal on toetatud Tartu ülikooli ettevõtlike noorte osalemist programmis „Network Globally, Act Locally“ (NGAL), mille raames arendavad kohalikud ja USA partnerülikoolide üliõpilased oma uuenduslikke äriideid nii Eestis kui ka Ameerika Ühendriikides.
2016. aastal asutas Harry Huge koos mitmete eesti ettevõtjatega uue riskikapitalifirma Change Ventures, mis rahastab Baltikumi tehnoloogia-startup’e. Selle projekti laiem mõju on seotud TÜ kui ettevõtliku ülikooli ja Eesti kui iduettevõtluse maa kuvandi levitamisega USA partnerülikoolide ja projektiga seotud äriringkondade esindajate seas.
Soovides tänada Harry Huge’it Eesti ja USA haridussidemete edendamisele kaasaaitamise eest ja arvestades tema silmapaistvaid saavutusi Eesti ja Tartu ülikooli tutvustamisel USA-s, on ülikoolil rõõm nimetada Harry Huge Tartu ülikooli auliikmeks.