Helge Löbler
Et tunnustada professor Helge Löblerit märkimisväärse panuse eest majandusteaduskonna rahvusvahelistumisse ja Eesti taasiseseisvumise järgse majandusteadlaste põlvkonna kujundamisse, on Tartu Ülikool nimetanud ta majandusteaduse audoktoriks.
Helge Löbler on Leipzigi Ülikooli turunduse ja juhtimise professor ning teeninduse ja kliendisuhete juhtimise instituudi juhataja. Ta on õppinud majandust ja küberneetikat Bonni ja Stuttgardi ülikoolis ning saanud majandusteaduste doktori kraadi summa cum laude 1987. aastal Bonni Ülikoolis. 1994. aastal asus ta Mannheimi Ülikoolis pidama ettevõttemajanduse loenguid ja alustas Lepzigi Ülikoolis professuuri ettevõttemajanduse alal, spetsialiseerudes turundusele.
Oma teadusartiklite eest on ta saanud arvukalt auhindu ning väljapaistva töö eest on teda hinnatud muu seas ka 12. rahvusvahelise suhteturunduse kollokviumi (ingl The 12th International Colloquium in Relationship Marketing) auhinnaga. Professor Löbler on õpetanud paljudes ülikoolides, sealhulgas Ameerika Ühendriikides Georgetowni, Houstoni ja Marylandi ülikoolis ning Washingtonis asuvas Ameerika Ülikoolis, Hiinas Pekingi Tehnikainstituudis ning Hiina Mäendus- ja Tehnikaülikoolis, samuti Tartu Ülikoolis. Koos kolleegidega on ta algatanud mitmesuguseid praktilisi õppetegevusi, näiteks üliõpilastele mõeldud programmi Smile ning väikeettevõtjate toetamiseks ja koolitamiseks moodustatud võrgustiku SEPT.
Professor Löbleri peamine uurimisvaldkond on seotud sotsiaalse konstruktsionismiga ning selle mõjuga kommunikatsioonile ja teenustele. Ta kuulub 1990. aastatel asutatud Taose Instituuti, mille kaudu püüab koos kolleegidega ellu viia ja propageerida sotsiaalse konstruktsionismi ideid. Ta on avaldanud üle 60 teaduspublikatsiooni, muu hulgas sellistes erialaajakirjades nagu Marketing Theory, Journal of Service Management, Journal of Services Marketing ja Journal of Business Marketing Management, ning kirjutanud peatükke näiteks kirjastuste Springer, SAGE ja Taylor & Francis välja antud raamatutesse.
Professor Löbleril on mitu auametit, ta on Bonni Ettevõttemajanduse Ühingu, Saksamaa Akadeemilise Ettevõttemajanduse Ühingu ja selle turundussektsiooni liige, samuti Saksamaa Akadeemiliste Töötajate Ühingu liige ja Lepizigi AIESEC-i kuratooriumi asutajaliige.
Tema regulaarne koostöö Tartu Ülikooli majandusteaduskonnaga algas 1990. aastal. Ta on pidanud siin loengukursusi ja osalenud majanduspoliitika konverentsidel ning tema algatusel hakati korraldama Lepzigi Ülikooli ja Eesti tudengite ühist ettevõtlusmängu. See oli omas ajas väga uudne õppetöö vorm, mis innustas meie üliõpilasi. Samuti oli ta üks doktorantide suvekooli idee autoreid ja suvekooli avaürituse esimene väliskülaline 1998. aastal. Hiljem on ta olnud sage doktorikoolis osaleja.
Lisaks on professor Löbler alati sõbralikult vastu võtnud Tartu Ülikooli õppejõude, kes on kasutanud võimalust ennast vabal semestril Leipzigi Ülikoolis täiendada. Ta on korduvalt osalenud majandusteaduskonna üritustel – viimati esines ta 2018. aastal meie 80. juubelikonverentsil.