Kadri Simm
Kadri Simm on Tartu Ülikooli filosoofia ja semiootika instituudi praktilise filosoofia dotsent ja õppetooli juhataja. Alates 01. aprillist 2020 asus ta tööle humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna hea teadustava nõustajana, kellele saab esitada küsimusi hea teadustava põhimõtete järgimise kohta või leida nõu, kui on tekkinud kahtlus, et hea teadustava on rikutud.
Pärast Kesk-Euroopa ülikoolis magistrikraadi kaitsmist soouuringutes 2001. aastal tuli Kadri Simm Tartusse filosoofia doktorantuuri. Peaaegu kohe hakkas ta ka Tartu Ülikoolis õpetama, alates 2012. aastast praktilise filosoofia dotsendina. Samuti on Simm mujal õppinud ja teadustööd teinud – Saksamaal Konstanzis, Marie Curie teadurina Yorki ülikoolis, Helsingis, Grazis, Genfis. Alates 2018. aastast on ta Tartu Ülikooli Kliinikumi kliinilise eetika komitee liige.
Simmi teadustöö on seotud poliitika- ja moraalifilosoofia teemadega. Esimese osas eelkõige õiglusteooriatega, ka feministliku teooriaga. Moraalifilosoofias paelub teda eetiliste otsuste tegemise motivatsiooni küsimus ning eetikaõpetamise metodoloogia. Lisaks on Simmil olnud pikaajaline huvi bioeetika valdkonna vastu – sealsed teemad, nii vanad (nt abort, eutanaasia) kui uued (nt reproduktiivsed- ja geenitehnoloogiad), on hästi mitmekihilised, interdistsiplinaarsed, paeluvad nii teoreetilisel kui praktilisel tasandil ning põnevatel uurimisküsimustel pole lõppu näha.
Kadri Simmile on huvitav moraalimotivatsiooni küsimus (nt miks peaksin käituma eetiliselt? miks siiski ei käituta eetiliselt, kuigi teatakse, mida tuleks teha? jne). Üldisemalt on ta nende teemadega kokku puutunud ning tema arvates tuleb seda kõigile õpetada erinevast metoodikast lähtuvalt. Kui filosoofidega saab teooriast pihta hakata, siis näiteks inseneride puhul on põhifookus sellel, et jõuda kursuse lõpus teadvustamiseni, et ka tõepoolest nende töös kerkivad üles igasugused eetilised küsimused ja teaduseetika teemalise kursuse läbimisel on nende jaoks üldse mõte.
Hea teadustava nõustajana loodab Kadri Simm olla abiks nii mures kolleegidele ja tudengitele kui ka Tartu Ülikoolile kui institutsioonile, kes on pidanud vajalikuks nii süsteemselt asjale läheneda ja taolise valdkondadepõhise nõustajate süsteemi looma. Samuti soovib ta ka ennast põhjalikult koolitada, sest nõustajarollis ei ole olulised mitte ainult teoreetilised teadmised, vaid ka praktilised oskused teisi empaatiliselt kuulata, nõu ja abiga aidata.
Küsimuste esitamiseks ning nõustamise kokkuleppimiseks kirjutage e-posti aadressile kadri.simm [ät] ut.ee