Vahetusüliõpilaseks kandideerides tuleb tõendada selle võõrkeele piisavat oskust, milles toimub õppetöö väliskõrgkoolis. Käesolevaga esitame kokkuvõtliku keelenõuete nimekirja Tartu Ülikooli poolt vahendatavatele konkurssidele, hõlbustamaks ülevaate saamist erinevate riikide ning programmide keelenõuete kohta. Seda, millist keeletõendit nõutakse, tuleb uurida konkursikuulutusest ja lisaks vastava välisülikooli kodulehelt (kui konkursiinfos pole täpselt välja toodud). Samuti võib esineda erisusi siintoodust ning täpsema info saamiseks tuleb pöörduda konkursikuulutuse juurde.
ISEP (International Student Exchange Programs):
Paljudes ülikoolides nõutud rahvusvahelise keeletesti tulemus (IELTS, TOEFL). Kui rahvusvaheline test nõutud pole, tuleb esitada ISEP Language Proficiency Report (LPR), mille täidab koduülikooli keeleõppejõud. Infot, millist keeletesti välisülikool nõuab, leiab ISEPi veebilehelt (infot tuleb vaadata huvipakkuva ülikooli info juurest).
Erasmus+ programmi Euroopa-sisene õpiränne
Sobivad kõik rahvusvahelised ja kohalikud keeletestid (sh TÜ maailma keelte ja kultuuride kolledži keeletest), samuti läbitud keelekursuse kohta välja antud tõend (kus kinnitatud saavutatud keeletase). Riigieksami tulemus on piisav juhul, kui selle kohta on väljastatud eraldi tõend, kus määratud tase Euroopa keeleraamistikus. Esitama peab tõendi selle võõrkeele kohta, milles toimub konkreetse eriala õppetöö väliskõrgkoolis. Keeletõend küsida soovitavalt võõrkeeles, et see sobiks hiljem ka väliskõrgkoolile esitamiseks. Kui väliskõrgkool keeletõendit ei nõua, siis see ei tähenda, et TÜ konkursil ei peaks keeleoskust tõendama - sellisel juhul usaldab partnerülikool, et TÜ üksus on keeloskuse kontrollinud. Üldjuhul ei eeldata Erasmuse programami raames rahvusvahelise testi sooritamist, aga tasub juba enne TÜ-s kandideerimist vaadata üle ka väliskõrgkooli nõuded.
USA
Üldiselt nõutud rahvusvahelise keeletesti tulemus (IELTS, TOEFL). Mõnes ülikoolis lubatud esitada muu tõend (näiteks TÜ maailma keelte ja kultuuride kolledži keeletest, õppejõu kinnitus).
Austraalia, Jaapan, Kanada
Nõutud rahvusvahelise keeletesti tulemus (IELTS, TOEFL, CAE).
Gruusia, Hiina, Hongkong, Korea Vabariik, Venemaa
Aktsepteeritakse nii rahvusvahelist keeletesti kui muid keeleteste (nt TÜ maailma keelte ja kultuuride kolledži test). Sobib ka tõend läbitud kursuste kohta või õppejõu kinnitus.
Venemaa ülikooli kandideerides pole vene keele oskuse tõendit vaja esitada üliõpilasel, kelle emakeel on vene keel.
Õppejõu hinnang/keelekursuse läbimist kinnitav tõend Juhul, kui oled seda võõrkeelt ülikoolis õppinud, võid pöörduda oma keeleõpetaja või keelekursust korraldanud ülikooli allüksuse poole (nt Maailma keelte ja kultuuride kolledž) ja paluda väljastada kursuse läbimist kinnitav tõend, kus on öeldud ka kursusega saavutatud keeletase. Eelnevalt veendu, kas konkreetse konkursi raames on keelekursuse läbimist kinnitav tõend piisav või tuleb sooritada test. Kui oled läbinud ainult ühe väikesemahulise kursuse, tasub kaaluda lisaks testi sooritamist, kuna tõend ei pruugi anda piisavat informatsiooni ega kindlust sinu keeletaseme kohta. Osadel juhtudel võidakse programmi või väliskõrgkooli poolt ette anda vorm, millel soovitakse õppejõu hinnangut saada. Ingliskeelsel õppekaval õppimine ei asenda üldjuhul õpirändesse kandideerimisel keeletõendit.
Kohalikud keeletestid Inglise ja saksa keele testi on võimalik sooritada TÜ Maailma keelte ja kultuuride kolledžis, vene keele teste saab teha TÜ Vene keele testimiskeskuses. Kõik testid on tasulised. Küsimuste korral pöördu otse testide korraldaja poole. Samuti pakuvad keeleoskuse hindamis teenust paljud keeltekoolid ja teised kõrgkoolid.
Rahvusvahelised keeletestid Väljaspool Euroopat asuvad välisülikoolid aktsepteerivad tihti inglise keele testina vaid rahvusvahelist keeletesti TOEFL, IELTS või Cambridge English Advance (CAE). TOEFL teste saab teha Tallinnas, täpsem info Põhja-Ameerika ülikoolide teabekeskusest. IELTS ja CAE teste saab teha Tallinna ülikooli rahvusvaheliste eksamite keskuses. CAE testi on võimalik sooritada ka Cambridge Assessment English eksamikeskuses.
Kui nõutud on TOEFL, IELTS või CAE test, tuleks end testile juba varakult registreerida, soovitavalt paar kuud enne kandideerimistähtaega. Kuna testide tegemise aegu on vähe ning grupid on väikesed, tuleb vahel testi sooritamise võimalust oodata mitu kuud. Testile registreerumisel märkida üheks tulemuste saajaks Tartu Ülikool.
Kui oled varasemalt keeletesti sooritanud ja soovid seda nüüd kasutada, siis veendu enne kandideerimist, ega test aegunud ei ole.
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. TÜ välisveeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.