Akadeemiline petturlus
Akadeemiline petturlus on:
- õpiväljundite hindamisel lubamatute materjalide kasutamine
- õpiväljundite hindamisel teadmiste omavaheline lubamatu vahetamine
- teise üliõpilase eest hindamisel osalemine
- teise töö esitamine enda nime all või selle osade kasutamine ilma nõuetekohase viitamiseta (plagieerimine)
- iseenda töö uuesti esitamine samas või teises õppeaines, v.a juhul kui õppejõud on seda lubanud
Mis on plagiaat?
Kõige sagedasemad plagiaadi- ehk loomevarguse juhtumid on seotud viitamata allikate kasutamisega. Võõras tekst võidakse esitada kas sõna-sõnalt või ka mõningal määral muudetult enda omana.
Kõik töö koostamisel kasutatud teiste autorite tööd, põhimõttelised seisukohad, ideed, tsitaadid, valemid, arvulised andmed ja pildimaterjal tuleb viidata. Üldtuntud seisukohtadele ei viidata.
Viitamisel tuleks meeles pidada, mis otstarvet see töös täidab. Nt kas soovid edastada ideed või vaielda vastu kellegi seisukohale. Siin on peamiselt kaks varianti: tsiteerimine (kasutatakse jutumärke või kaldkirja) ja refereerimine (originaalteksti ideede väljendamine oma sõnadega, jutumärgid puuduvad). Hoiduda tuleks tahtmatu plagieerimise eest, nt ümbersõnastamine ilma viitamiseta, liiga paljude tsitaatide kasutamine oma töös.
Viitamisstiile on mitu ning kasutada tuleks oma erialal tavaks saanud stiili. Kindlasti tuleb enne akadeemiliste kirjutiste koostamist uurida oma valdkonnas või instituudis kehtivaid vastavaid nõudeid.
Plagiaadituvastussüsteemi Ouriginal kasutamine
TÜ liikmeskond saab kasutada plagiaadituvastussüsteemi Ouriginal, mille abil on võimalik kontrollida kirjalike tööde originaalsust, st võrrelda neid internetis ja eri andmebaasides olevate eesti- ja ingliskeelsete materjalidega. Ouriginali eesmärk on vältida plagiaati ja tõsta teadlikkust loomevargusest. Ülikoolil on õigus kontrollida üliõpilaste kirjalikke töid plagiaadituvastussüsteemi abil, laadides need üles Ouriginali andmebaasi.
Ouriginal tuvastab tekstilised kokkulangevused kontrollitava töö ning internetis olevate tekstide ja Ouriginaliga ühendatud andmebaasides olevate tekstide vahel. Seejärel on õppejõul võimalik kontrollida, kas üliõpilane on viidanud korrektselt, ja plagiaadi leidmise korral selgitada üliõpilasele, mille vastu on eksitud. Ouriginali saab kasutada mistahes Moodle’i kursusel ülesande vahendi, foorumi või õpikoja kaudu esitatud tööde kontrollimiseks kui õppejõud on kontrollimise võimaldanud.
Üliõpilased saavad Ouriginali plagiaadituvastussüsteemi kasutada õppeainete Moodle’i kursuste kaudu või saates kirja õppejõu/juhendaja Ouriginali vastuvõtja-aadressile, lisades kontrollitava faili kirjale manusena. Samuti saab õppejõud/juhendaja siseneda Ouriginali ja laadida üliõpilase töö kontrollimiseks üles.
Mõnes akadeemilises üksuses on lõputööde Ouriginaliga kontrollimise tarvis määratud kindel inimene, seega peaks üliõpilased sooviga kontrollida oma lõputööd pöörduma oma programmijuhi või juhendaja poole. Ouriginalis tuvastatud kattuvuste kontrollimiseks ja paranduste tegemiseks peab varuma aega, seega ei saa tekstide kontrollimist jätta viimasele minutile.
Ouriginali juhend: https://sisu.ut.ee/juhendid/original
Materjalid plagiaadituvastussüsteemi Ouriginal kasutamiseks: http://www.maailmakeeled.ut.ee/et/avok/plagiaadi-valtimine
Õppejõul on õigus üliõpilane eemaldada eksamilt, kui ilmneb, et üliõpilane on pannud toime akadeemilise petturluse. Sellisel juhul ei ole üliõpilasel õigust korduseksami sooritamiseks ning aine läbimiseks peab üliõpilane ainele uuesti registreeruma õppeaine järgmisel toimumise korral.
Kui üliõpilane on toime pannud akadeemilise petturluse, siis on õppeprodekaanil kohustus teha üliõpilasele noomitus või esildis üliõpilase eksmatrikuleerimiseks.
Peale akadeemilise petturluse võib üliõpilast eksmatrikuleerida ka teistel vääritu käitumise juhtudel (nt dokumentide võltsimine, üldtunnustatud käitumisnormide vastu eksimine, tahtlikult toimepandud kuritegu).