Doktorandistipendium
NUTIKA SPETSIALISEERUMISE ERIALASTIPENDIUMID DOKTORANTIDELE
Doktorandistipendiumi eesmärk on toetada ja motiveerida riigile prioriteetsetes valdkondades või doktoriõpet toetavate meetmete raames täiskoormusega õppivaid doktoriõppe üliõpilasi.
Doktorandistipendiumi on võimalik taotleda lisaks doktoranditoetusele. Doktorandistipendiumi määramist ja maksmist reguleerib stipendiumi ja õppetoetuse taotlemise, määramise ja maksmise kord.
OLULINE MUUDATUS! Alates 2018/19 õppeaastast ei maksta doktorandistipendiumi välismaal õppimise perioodil , mis kestab rohkem kui 30 päeva (sh Dora Pluss alategevuse 1.2 doktorantide õpirände stipendiumiga).
Doktorandistipendiumi taotlemine
Doktorandistipendiumi info ettevõtlusdoktorandile
Doktorandistipendiumi määramine ja maksmine
Doktorandistipendiumi määramine ja maksmine akadeemilise puhkuse ajal
Doktorandistipendiumi maksmine õpingute lõpetamisel
Doktorandistipendiumi saab 2019/20. õppeaastal taotleda vaid ettevõtlusdoktorantuuri toetuseks. Taotlemistähtaeg on 18. november 2019.
Taotleda saab doktorant:
… kes on esimese, teise või kolmanda aasta doktorant;
… kes on immatrikuleeritud 2014/15. kuni 2018/19. õppeaastal;
… kes on Eesti kodanik või viibib Eestis pikaajalise elaniku või tähtajalise elamisloa või alalise või tähtajalise elamisõiguse alusel või ta viibib Eestis viisa alusel või viisavabalt, kui välisriigiga on sõlmitud leping viisavaba liikumise kohta või välisriigi kodanike suhtes on viisanõudest loobutud, ning on esitanud taotluse õppimiseks tähtajalise elamisloa saamiseks;
… kes õpib täiskoormusega;
… kes ei ole akadeemilisel puhkusel;
… kelle doktoritöö teema on seotud vähemalt ühe nutika spetsialiseerumise kasvuvaldkonnaga (info- ja kommunikatsioonitehnoloogia horisontaalselt läbi teiste sektorite, tervisetehnoloogiad ja -teenused ning ressursside efektiivsem kasutamine) ning arvestab ettevõtte vajadusi. Nutika spetsialiseerumise kasvuvaldkonnad on välja toodud Eesti teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni strateegias 2014-2020 "Teadmistepõhine Eesti" (lk 17) ning Eesti ettevõtluse kasvustrateegias 2020 (p. 6 Kasvuvaldkonnad). Ettevõtluse vajadusi arvestav doktoritöö peab olema seotud ettevõtte jaoks praktiliste ülesannete lahendamisega ning panustama teadustöö tulemuste rakendatavusse. Koostööd võib teha Eestis või välisriigis paikneva ettevõttega või riigitulundusasutusega (Riigi Metsamajandamise Keskus). Ei toetata koostööd tehnoloogia arenduskeskuste, avaliku sektori, teadus- ja arendusasutuste või haiglate ja kliinikutega.
Doktorandistipendiumi taotlemiseks tuleb esitada
- elektrooniline taotlus, milles on välja toodud doktoritöö teema ja lühikirjeldus kavandatavast uurimistööst.
- ettevõttega koostööd tegeval doktorandil tuleb taotlusele lisada ettevõtte kaaskiri. Kaaskiri võib olla vabas vormis ning peaks kirjeldama lühidalt, kuidas doktorandi uurimustöö on ettevõtele kasulik/vajalik, kinnitama, et nad tagavad ettevõttepoolse juhendamise, ettevõttes tehtavaks uurimustööks vajalikud ressursid ning võtavad doktorandi tööle.
Taotlused vaatab läbi teadusprorektori moodustatud stipendiumikomisjon, millesse on kaasatud ülikooliväliseid eksperte. Stipendiumi eraldamisel peab arvestama, et 50% ülikoolile määratud kvoodist on määratud nutika spetsialiseerumise valdkonna (sh interdistsiplinaarse iseloomuga) doktorantide toetamiseks ja 50% kvoodist on nutika spetsialiseerumise valdkonna ettevõtlusdoktorantide toetamiseks. Juhul kui ülikoolile antud kvoot ei jagune täpselt 50%-50%, siis on ülikooli otsustada, kas koht täidetakse ettevõtlusdoktorandiga või doktorandiga, kelle uurimisteema on nutika spetsialiseerumise kasvuvaldkonnas, sh interdistsiplinaarne.
DOKTORANDISTIPENDIUMI INFO ETTEVÕTLUSDOKTORANDILE
Ettevõttega koostööd tegeval doktorandil on kohustus doktoriõppe ajal vastavas ettevõttes töötada. Ettevõte peab doktorandile tagama ettevõttepoolse juhendaja, doktorandi jaoks vajaliku infrastruktuuri, doktorandi töölevõtmise doktorantuuri ajal doktoritööks vajalikus optimaalses mahus ja muud tingimused, lähtudes doktoritöö projektist. Ülikooli, doktorandi ja ettevõtte õigused ja kohustused fikseeritakse kolmepoolses koostöölepingus.
DOKTORANDISTIPENDIUMI MÄÄRAMINE JA MAKSMINE
2017. aastal on doktorandistipendiumi suuruseks 422 eurot kuus. Alates 1. jaanuarist 2018 on doktorandistipendiumi suurus 440 eurot kuus.
Doktorandistipendiumi makstakse kuni 31.10.2023.
Doktorandistipendium määratakse korraga kaheteistkümneks kuuks aastas ja maksmine planeeritakse doktorandile terveks doktoriõppe nominaalkestuse ajaks, kui ta läbib atesteerimise ülikooli kehtestatud tingimustel ja korras.
Doktorandistipendumi saaja ja ülikooli vahel sõlmitakse leping.
Doktorandistipendium makstakse igal kuul 10. kuupäevaks eelneva kalendrikuu eest. Välja arvatud septembrikuu ja oktoobrikuu stipendium, mis makstakse hiljemalt 20. novembriks.
Doktorandistipendiumi maksmine lõpetatakse kui:
- doktorant atesteeritakse negatiivselt või jäetakse atesteerimata
- uurimustöö ei vasta stipendiumi tingimustele
- üliõpilane langeb osakoormusesse.
Kui õpingute ajal tekib vajadus juhendaja, doktoritöö teema või ettevõtte muutmiseks, tuleb muudatused esitada stipendiumikomisjonile hindamiseks. Kui stipendiumikomisjoni hinnangul muutunud doktoritöö teema, ettevõte või juhendaja ei vasta enam seatud tingimustele või doktorant ei vasta muudel põhjustel doktorandistipendiumi määramise tingimustele, lõpetatakse doktorandistipendiumi maksmine.
DOKTORANDISTIPENDIUMI MÄÄRAMINE JA MAKSMINE AKADEEMILISE PUHKUSE AJAL
Akadeemilisel puhkusel viibides doktorandistipendiumi ei maksta.
Doktorandile, kes viibib stipendiumi määramise ajal akadeemilisel puhkusel, määratakse doktorandistipendium alates akadeemilise puhkuse lõpukuupäevale järgnevast kalendrikuust kuni järgneva õppeaasta alguseni.
Doktorandile, kellele on määratud doktorandistipendium ja kes siirdub akadeemilisele puhkusele, makstakse stipendium välja akadeemilisele puhkusele eelnenud täismahus kalendrikuu eest.
Akadeemiliselt puhkuselt naastes jätkatakse stipendiumi maksmist akadeemilise puhkuse lõppemise päevale järgnevast kalendrikuust.
DOKTORANDISTIPENDIUMI MAKSMINE ÕPINGUTE LÕPETAMISEL
Doktorandistipendiumi maksmine lõpetatakse eksmatrikuleerimisele eelnenud täismahus kalendrikuu eest.
Õpingute lõpetamisel (eksmatrikuleerimine seoses õppekava täitmisega) makstakse stipendium välja ka eksmatrikuleerimise kalendrikuu eest.
Lisateave: Annela Oona (grandikeskus), annela.oona [ät] ut.ee, 737 6539.
Erialastipendiumid doktoriõppes (Sihtasutuse Archimedes kodulehekülg)