Tööle asumiseks vajalike teadmiste ja oskuste omandamine kõrgkooli õpingute ajal on väärtuslik kogemus. Kõige parem võimalus selleks on hästi planeeritud ja läbiviidud praktika, mida on võimalik sooritada ka välismaal.
Välispraktikaks ettevalmistamisel on oluline teada, millised dokumendid tuleb vormistada enne ja pärast praktikat.
Soovitame esmalt uurida oma akadeemilisest üksusest, programmijuhi või oma õppekavajärgse praktika juhendaja käest, milliseid kontakte on akadeemilisel üksusel välisriikide ettevõtete ja partnerkõrgkoolidega või kus on sama valdkonna üliõpilased varem praktikat sooritanud.Kui varasemaid kontakte ei ole, siis soovitame pöörduda organisatsioonide poole, kes muuhulgas vahendavad informatsiooni praktikavõimaluste kohta, näiteks AIESEC. Lisaks vahendab praktikapakkumisi terves maailmas ERASMUSINTERN portaal. Soovitame vaadata ka meie praktikablogi, kus kogemusi jagavad meie enda praktial käinud tudengid. Tartu Ülikool kuulutab välispraktika pakkumisi TÜ tudengiinfokirjas.
Kui soovite praktikat sooritada Euroopa Liidus või programmiga liitunud riikides, siis on hea võimalus taotleda Erasmuse+ programmi välispraktika stipendiumit. Praktikatoetust saavad taotleda kõikide õppeastemete üliõpilased. Oluline on meeles pidada, et praktikat peab sooritama kindlasti mõne praktikaaine raames (va doktorandid).
Väljaspool EL võib uurida magistri- ja doktoriastmes finantseerimist läbi Dora programmi. Ameerika Ühendriikidesse vahendab välispraktika stipendiume Baltic-American Freedom Foundation (BAFF). Erinevate programmide finantstoetust taotledes on oluline meeles pidada, et reeglina saab toetust oma õppekavajärgse praktika välismaal sooritamiseks.
Välispraktika arvestamiseks on enne välismaale praktikale minekut vajalik lasta hinnata selle sobivust TÜ õppekavaga. Vajalikud on järgmised tegevussammud: - üliõpilane lepib kokku koos TÜ praktikajuhendaja ja praktikabaasiga välispraktika sisu; - üliõpilane lisab kokkulepitud tegevused praktikaplaani ja kolmepoolsesse praktikalepingusse ja võtab dokumentidele TÜ juhendaja allkirja; - üliõpilane saadab kolmepoolse praktikalepingu välisorganistasiooni allkirjastamiseks; - üliõpilane vormistab õppeplaani, millele lisab praktikaplaani ja kolmepoolse praktikalepingu ning esitab need instituuti/kolledžisse (Erasmuse+ toetuse taotlemise korral esitada koopia kõikide allkirjadega praktikalepingust välispraktika koordinaatorile). Kolmepoolse praktikalepingu allkirjastab ka instituudi juhataja ning selle põhjal arvatakse üliõpilane välismaal praktika sooritajaks; - praktikaleping säilitatakse koos õppeplaaniga ja praktikaplaaniga dekanaadis või akadeemilises üksuses.
Praktikale minnes tuleb praktika TÜ-s ametlikult vormistada. Selleks on vajalik esitada oma üksuse õppekorraldusseptsialistile järgmised dokumendid.
Praktikale väljaspool Erasmuse programmi:
- õppeplaan koos - praktikaplaaniga, kus on kirjeldatud praktika sisu ja tegevused; - kolmepoolne praktikaleping NB! See leping tuleb täita üksnes juhul, kui praktikale minnakse väljaspool Erasmuse programmi!
Praktikale Eramuse+ programmi kaudu:
-õppeplaan koos
Juhul, kui taotletakse Erasmuse+ stipendiumit tuleb lisaks õppe- ja praktikaplaanile täita Erasmus+ nõuetele vastav kolmepoolne praktikaleping ning stipendiumi taotlemise avaldus. Mõlemad vormid leiab lehelt: ut.ee/erasmusepraktika
Praktikalepingu allkirjastamise õigus TÜ-s on instituudi, kolledži või teaduskonna juhatajal. Praktikalepingu vormistamisel kasuta TÜ vorme.
Sõlmitav kolmepoolne praktikaleping ei pea olema paberkandjal originaalallkirjadega dokument, sobib ka väljatrükk e-posti teel skaneeritud kujul saadud allkirjastatud lepingust ehk koopia. Kolmepoolset praktikalepingut ei saa digitaalselt allkirjastada, kuna see eeldaks kõigi kolme (sh välisorganistasiooni) poolt digitaalse allkirjastamise võimalust.
Soovitame välismaale praktikale minejal mõelda õnnetusjuhtumi- ja kahjukindlustuse sõlmimise peale. Mitmed organisatsioonid tagavad vastava kindlustuse ka oma praktikantidele, kuid enamus asutusi praktikante ei kindlusta. Üliõpilastel, kellel kokkupuude kalli tehnikaga, võimalus oma tööga inimesi mingil viisil kahjustada (näiteks arstid, füsioterapeudid jne) või ise kuidagi kahjustada saada, soovitame kindlasti kontrollida oma kindlustatust vastuvõtva asutuse poolt ning vastavalt sellele vajadusel sõlmida ise kindlustuslepped. Abiks kindlustuse sõlmimisel on kindlustusfirmasid koondav veebileht https://www.kindlustusest.ee/valismaal-oppijale, lisaks aitab küsimuste puhul kogenud kindlustusmaakler Ain Niineste (686 5010, 56 499 169, ain.niineste [ät] kindlustusest.ee), kes on teinud kokkuvõtte kolmest parimast kindlustuspaketist sellistelt firmadelt nagu Educare World, Crystal Studies ja Educare 24.
Välispraktika lõppedes: - üliõpilane esitab tõendi (Transcript of Records, Traineeship Cerificate või juhendaja hinnang) või aruande (praktikapäevik jne) välismaal sooritatud praktika kohta oma instituudi/kolledži (arstiteaduskonna puhul dekanaat) õppekorraldusspetsialistile; - juhendaja märgib üliõpilase praktikaplaanile praktika tulemuse ja kinnitab selle allkirjaga; - üliõpilane näitab õppeplaanil ära ainepunktid, mida ta soovib lasta kanda ÕIS-i; - teaduskond/kolledž kannab praktikapunktid ÕIS-i.
NB! Välismaal praktika sooritaja peab kindlasti tutvuma ka välismaal õppimist puudutavate õppekorraldusreeglitega. Palun vaata infot siit.
Kui on huvi praktika sooritamise vastu välismaal ning on tekkinud küsimusi, siis nõuga aitab rahvusvahelise õpirände keskuse välispraktika koordinaator Piret Saluveerpiret.saluveer [ät] ut.ee 737 6019
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. TÜ välisveeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.