Teist korda samas kõrgharidusastmes õppimisest
Teist korda samas kõrgharidusastmes tasuta õppimist reguleerib Ülikooliseadus.
Tasuta õppima asumise piirang kehtib neile, kes on samas kõrgharidusastmes õppinud ilma õppetasu maksmata ning:
- õpingud lõpetanud;
- õppinud rohkem kui pool nominaalkestusest.
Piirang kehtib alates immatrikuleerimisest kolme (integreeritud õppes kahe) nominaalkestuse jooksul.
Lisaks sellele on tasuta õppima asumise piirang neile, kes on kahe aasta jooksul eksmatrikuleeritud ja uuesti immatrikuleeritud samale õppekavale. Siin ei eristata riigieelarvelisi ja riigieelarveväliseid üliõpilasi - piirang kehtib kõigile võrdselt.
Teist korda samas kõrgharidusastmes ja samal õppekaval tasuta õppimise piirang kehtib ka neile, kes soovivad õppima asuda võõrkeelsele õppekavale sihtstipendiumiga (st tasuta).
Samad õppeastmed ülikooliseaduse kontekstis on:
1) rakenduskõrgharidusõpe, kutsekõrgharidusõpe, diplomiõpe;
2) 3-aastane bakalaureuseõpe, 4-aastane bakalaureuseõpe, õpetajakoolituse aasta;
3) magistriõpe, integreeritud õpe (arst, hambaarst, proviisor, klassiõpetaja);
4) doktoriõpe.
Seega võivad rakenduskõrghariduse õppekaval riigieelarvelisel õppekohal õppinud ja lõpetanud asuda õppima bakalaureuseõppes tasuta õppekohale ning vastupidi. Samuti võivad rakenduskõrghariduse ja bakalaureuseõppekavadel õppinud ja lõpetanud alustada õpinguid bakalaureuse ja magistriõppe integreeritud õppes ja vastupidi.
Tartu Ülikoolis mitmel õppekohal õppimisest:
Tartu Ülikoolis on üliõpilasel õigus olla immatrikuleeritud korraga ühele õppekohale samal kõrgharidusastmel. Bakalaureuse- ja magistriõppe integreeritud õppes õppiv üliõpilane ei saa samal ajal olla immatrikuleeritud kõrghariduse esimese või teise astme õppekavale. Ülikoolis toimub õppetöö:
- kõrghariduse esimesel astmel rakenduskõrgharidusõppes, bakalaureuseõppes ning bakalaureuse- ja magistriõppe integreeritud õppes;
- teisel astmel magistriõppes ja bakalaureuse- ja magistriõppe integreeritud õppes;
- kolmandal astmel doktoriõppes.
Teist korda tasuta õppimaasumise piirang ei kehti õpetajakoolituse õppekaval õppivale üliõpilasele, kes töötab õpetajana (vähemalt 18-tunnise nädalakoormusega) ja on sisseastunud täiskoormusega õppesse.