Akadeemilise puhkuse võtmist reguleerivad kõrgharidusseadus ja Tartu Ülikooli õppekorralduseeskiri.
Akadeemiline puhkus on üliõpilase vabastamine õppe- ja teadustöö kohustustest.
Akadeemilise puhkuse taotlemiseks tuleb esitada valdkonna dekanaadi töötajale (sotsiaalteaduste valdkonnas instituudi töötajale) vormikohane avaldus ja vajadusel vastavad lisad. Avaldus tuleb esitada hiljemalt akadeemilise puhkuse algusele (või selle katkestamisele) eelneval päeval. Akadeemilist puhkust ei vormistata tagasiulatuvalt. Avaldus tuleb saata dekanaati kas digiallkirjastatult või välja prinditult käsitsi allkirjastades. Soovitav on valida akadeemilise puhkuse perioodiks kas semester või õppeaasta, nii saab akadeemilise puhkuse ajaks peatunud õpinguid kõige paremini jätkata. Akadeemilise puhkuse avalduse alusel vormistatakse õppeprodekaani korraldus ning puhkusele lubamisest saadetakse üliõpilasele teade ÕISi teadete postkasti. Lisaks on akadeemilise puhkuse algus- ja lõpukuupäev nähtav ÕISis üliõpilase kõrvalolekute alt.
Akadeemilise puhkuse ajal ei viida üliõpilasi üle järgmisele aastale (kursusele). Üliõpilase õppe lõpukuupäev lükkub edasi puhkusel oldud aja võrra.
Akadeemilise puhkuse ajaks peatub üliõpilase nominaalne õppeaeg.
Akadeemilisele puhkusele on võimalik siirduda igal ajahetkel. Tuleb aga tähele panna, et kui minna akadeemilisele puhkusele ajahetkel, mil pool või rohkem semestrist on õppetööl oldud, loetakse semester õpitud semestriks ja selle eest lisandub õppe mahtu 30 EAP-d. Seetõttu on soovitav valida akadeemilise puhkuse perioodiks kas semester või õppeaasta, nii saab akadeemilise puhkuse ajaks peatunud õpinguid kõige paremini jätkata.
Akadeemilist puhkust võimaldatakse:
Akadeemilist puhkust omal soovil saab taotleda üks kord ühes õppeastmes avalduse alusel. Akadeemiline puhkus omal soovil peab olema järjepidev periood. Akadeemilist puhkust omal soovil ei ole võimalik taotleda 6 kuuks, seejärel üks semester õppida ning siis taotleda akadeemilist puhkust uuesti 6 kuuks.
Omal soovil akadeemilisele puhkusele on võimalik siirduda igal ajahetkel nominaalse õppeaja sees, kuid ei ole võimalik õppeaja pikendusel olles. Lisaks ei saa omal soovil akadeemilist puhkust võtta kõrghariduse esimesel astmel esimesel aastal enne teise semestri algust.
Akadeemilise puhkuse periood tuleb avalduses ära määrata. Perioodi pikkuse saab üliõpilane ise valida. Omal soovil akadeemilisel puhkusel saab olla maksimaalselt kuni üks aasta. Kui akadeemiline puhkus on võetud lühemaks perioodiks kui üks aasta, võib enne puhkuseperioodi lõppu esitada avalduse puhkuse pikendamiseks kuni ühe aastani.
Viibides akadeemilisel puhkusel omal soovil, ei ole üliõpilasel üliõpilase staatusega kaasnevat ravikindlustust.
Akadeemilist puhkust tervislikel põhjustel saab taotleda igal ajahetkel arstitõendi alusel. Akadeemilise puhkuse avaldusele tuleb lisada arstitõend, milles arst määrab akadeemilise puhkuse pikkuse.
Akadeemilisel puhkusel tervislikel põhjustel võib olla mitu korda, kuid kokku maksimaalselt kuni 2 aastat.
Üliõpilase põhjendatud taotluse alusel võib õppeprodekaan osaliselt või täielikult vabastada akadeemilisele puhkusele järgneval semestril õppetasu maksmisest eestikeelsel õppekaval täiskoormusega õppiva üliõpilase, kes on vähemalt 40 päeva semestrist olnud tervislikel põhjustel akadeemilisel puhkusel, mille tõttu oli takistatud õppekava täitmine.
Kui üliõpilane kutsutakse ajateenistuskohustust täitma, väljastab Kaitseressursside Amet talle teatise ajateenistusse kutsumise kohta. Antud teatise ja avalduse alusel on võimalik siirduda akadeemilisele puhkusele kuni üheks aastaks. NB! Kaitseväeteenistusse asumisel ei piisa nende poolt ülikoolile saadetavast tõendist, kõigil akadeemilisele puhkusele siirduvatel üliõpilastel on kohustus esitada avaldus.
Akadeemilist puhkust seoses lapse hooldamisega on õigus taotleda naisüliõpilasel arstitõendi alusel alates 30. rasedusnädalast kuni määratud sünnitustähtajast kuu aja möödumiseni. Pärast lapse sündi saavad vanemad taotleda akadeemilist puhkust lapse sünnitõendi koopia alusel kuni lapse 3-aastaseks saamiseni. Akadeemilise puhkuse taotlemiseks tuleb esitada vormikohane avaldus.
Akadeemilisel puhkusel seoses lapse hooldamisega (pärast lapse sündi) võivad viibida mõlemad lapsevanemad (lapse sünni registreerimise tõendi koopia alusel).
Akadeemilise puhkuse katkestamiseks enne akadeemilise puhkuse lõpukuupäeva tuleb esitada akadeemilise puhkuse katkestamise avaldus hiljemalt akadeemilise puhkuse katkestamisele eelneval päeval.
Olles akadeemilisel puhkusel tervislikel põhjustel tuleb katkestamise avaldusele lisada arstitõend.
Akadeemilise puhkuse ajaks ravikindlustus peatub ja jätkub pärast akadeemilise puhkuse lõppu.
Eranditeks on:
Akadeemilise puhkuse ajal on lubatud õppetööl osaleda. Ülikool tühistab akadeemilisele puhkusele suunduva üliõpilase registreeringud õppeainetele, välja arvatud juhul, kui üliõpilane esitab akadeemilise puhkuse avaldusel nimekirja õppeainetest, millele ta oli akadeemilisele puhkusele minnes registreerunud ja mille läbimist ta soovib akadeemilise puhkuse ajal jätkata.
Registreeringuga võtab üliõpilane endale kohustuse läbida samal semestril selles aines eksam/arvestus.
Kui üliõpilane saab ühes ja samas õppeaines neljanda (arsti-, hambaarsti- proviisoriõppekavadel õppides kolmanda) negatiivse tulemuse, olles ise samal ajal akadeemilisel puhkusel, siis ta eksmatrikuleeritakse semestri lõpus.
Õppetasu maksmise tähtpäev on sügissemestril 20. oktoober ja kevadsemestril 20. märts.
Õppetasu maksmist akadeemilisel puhkusel reguleerib õppekulude hüvitamise tingimused ja kord tasemeõppes. Õppetasu maksmisest vabastamise infot vaata siit.
Akadeemilisel puhkusel viibides ei ole üliõpilane laenuõiguslik, st õppelaenu taotleda ei saa.
Samuti ei maksta akadeemilisel puhkusel viibivale üliõpilasele õppetoetust (välja arvatud erivajadustega üliõpilaste stipendium).
Kui üliõpilasele on määratud õppetoetus ja ta siirdub akadeemilisele puhkusele, siis lõpetatakse õppetoetuse maksmine üliõpilase viimasele õppetööl viibitud päevale järgnevast õppekuust arvates.
Kui akadeemilisele puhkusele siirdunud üliõpilane naaseb akadeemiliselt puhkuselt samal semestril, mil talle oli õppetoetus määratud, jätkatakse pärast akadeemilise puhkuse lõppu õppetoetuse maksmist akadeemilise puhkuse lõppemise päevale järgnevast õppekuust arvates.
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. TÜ välisveeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.