Külalisüliõpilasena õppimine
Info TÜ üliõpilastele
Külalisüliõpilasena õppimist reguleerib Tartu Ülikooli õppekorralduseeskiri.
Kuidas saab külalisüliõpilasena õppida?
Kus saab külalisüliõpilasena õppida?
Mis dokumente on vaja külalisüliõpilaseks vormistamisel?
KUIDAS SAAB KÜLALISÜLIÕPILASENA ÕPPIDA?
Tartu Ülikooli üliõpilasel on võimalus arvata ennast külalisüliõpilaseks ning teistest Eesti kõrgkoolidest õppeaineid läbida.
Külalisüliõpilasena teises kõrgkoolis õppimine läheb nominaalaja hulka, selle eest lisaaega ei anta. Külalisüliõpilasena õppimine toimub samadel tingimustel teiste üliõpilastega vastavas ülikoolis, st vastuvõtvas kõrgkoolis kehtib vastuvõtva kõrgkooli õppekorraldus. Ka tuleb avalduse esitamise, ainetele registreerumise jm tähtaegasid ja reegleid uurida vastuvõtvast kõrgkoolist enne õppimaminekut.
Õppetöö tase on kõrgkoolide vahel vastastikku aktsepteeritav ja külalisüliõpilasena sooritatud aineid arvestatakse õppekava täitmisel, kui selleks on soovi avaldatud.
KUS SAAB KÜLALISÜLIÕPILASENA ÕPPIDA?
Tartu Ülikooli üliõpilased saavad tasuta õppida järgmistes kõrgkoolides:
- EELK Usuteaduse Instituudis
- Eesti Maaülikoolis
- Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias
- Eesti Kunstiakadeemias
- Eesti Lennuakadeemias
- Kaitseväe Akadeemias
- Kõrgemas Usuteaduslikus Seminaris
- Tallinna Tehnikaülikoolis
- Tallinna Ülikoolis
- Kõrgemas Kunstikoolis Pallas
- Tallinna Tehnikakõrgkoolis
Nende kõrgkoolide ja Tartu Ülikooli vahel on sõlmitud vastav kokkulepe.
Teistesse Eesti kõrgkoolidesse külalisüliõpilasena õppima minemisel võivad koolid õppetasu küsida või ka külalisüliõpilaseks vastuvõtmisest keelduda (pakuvad välja teised õppimise viisid nt ekstern vms). Täpsema info saab vastavast kõrgkoolist.
MIS DOKUMENTE ON VAJA KÜLALISÜLIÕPILASEKS VORMISTAMISEL?
Külalisüliõpilaseks vormistamisel tuleb arvestada, et külalisüliõpilaseks minemisel oleks eesmärk – soov teises kõrgkoolis midagi õppida, mis täiendaks õpinguid Tartu Ülikoolis ning suhelda tuleb nii kodukõrgkooliga kui ka vastuvõtva kõrgkooliga.
ÕPPEPLAAN
Enne külalisüliõpilaseks minekut teise Eesti kõrgkooli tuleb lasta plaanitud ainete sobivus õppekavasse ette ära hinnata. Selleks tuleb esitada õppekava programmijuhile õppeplaan koos lisaga, kuhu märgitakse teises Eesti kõrgkoolis sooritatavad ained ning nende sobivus oma õppekavaga. Õppeplaanile tuleb lisada teises kõrgkoolis sooritatavate ainete ainekavad.
Õppeplaani vaatab läbi õppekava VÕTA komisjon 14 päeva jooksul. Saades VÕTA komisjonilt kinnitatud õppeplaani, saab selle alusel märkida ained külalisüliõpilase avaldus-ankeedile. Õppeplaan jääb valdkonda.
Külalisüliõpilase õpingute lõppedes tuleb külalisõpingute tõendamiseks viia dekanaati õppetulemuste väljavõte ning lisada hinded õppeplaanile.
Vajadusel saab ka õppeplaanis muudatusi teha – esitada uus õppeplaani lisa, sellisel juhul hindab muudatusi õppeplaanis ka VÕTA komisjon. Vastavalt märgetele õppeplaanis sisestatakse ÕISi külalisüliõpilasena sooritatud ained. Õppeplaani alusel üle kantud ained lähevad õppekava täitmisel arvesse tulemusstipendiumi taotlemisel. Kui jätta õppeplaan tegemata, on võimalik teises ülikoolis läbitud õppeaineid üle kanda VÕTAga.
KÜLALISÜLIÕPILASE AVALDUS-ANKEET
Tartu Ülikooli üliõpilane, kes soovib õppida külalisüliõpilasena mõnes teises Eesti kõrgkoolis, esitab oma valdkonna õppeprodekaanile vormikohase avalduse nõusoleku saamiseks.
Avalduses märgitakse ained, mida soovitakse väljaspool Tartu Ülikooli läbida. Seejärel tuleb avaldusele võtta nõusolek ka vastuvõtvast kõrgkoolist. Kui vastuvõttev ülikool tahab ka ankeedi originaali, siis tuleb avaldus vormistada kahes eksemplaris või täita vastuvõtva kõrgkooli vastav dokumendivorm. Allkirjastatud avaldus tuleb viia oma valdkonna dekanaati.
Õpingute tõendamiseks väljastatakse teisest kõrgkoolist õppetulemuste väljavõte.