Vastavalt õppekorralduseeskirjale on välismaale õppima suunduval üliõpilasel kohustus sooritada väliskõrgkoolis minimaalselt 15 EAP mahus õppeaineid semestris ja taotleda nende arvestamist oma õppekava täitmisel Tartu Ülikoolis. Silmas tuleb pidada, et tulenevalt konkreetsest üliõpilasvahetusprogrammist võib minimaalne maht olla kõrgem, samuti on väliskõrgkoolidel õigus kehtestada omapoolseid nõudeid õppetöö mahule. Alljärgnevalt leiad juhised õppeainete kokkuleppimiseks ja selleks vajalikud dokumendivormid.
Enne välismaale õppima minekut tuleb lasta hinnata väliskõrgkoolis plaanitud õppeainete sobivust TÜ õppekavasse. Selleks on vaja akadeemilisse üksusesse esitada:
Chrome kasutajad saavad dokumente avada järgnevalt: open link in new window ning seejärel kopeeri aadress uude aknasse!
- õppeplaan koos - õppeplaani lisaga, kuhu märgitakse välismaal sooritatavad õppeained ning ka see, kuhu need üliõpilase õppekavas paigutuvad.
Õppeplaanile tuleb lisada välismaal sooritatavate ainete sisukirjeldused. Informatsiooni väliskõrgkoolis õpetatavate õppeainete kohta saab vastava kõrgkooli kodulehelt või sealselt kontaktisikult. Õppeplaani vaatab läbi TÜ vastava akadeemilise üksuse VÕTA komisjon, kes teeb otsuse 14 päeva jooksul taotluse esitamisest (juulis otsuseid ei tehta), kinnitades üliõpilase taotluse osaliselt, täielikult või lükates selle tagasi.
Õppeainete TÜ õppekavas arvestamise ja VÕTA-komisjonide tööga seotud küsimustega pöördu vajadusel oma eriala VÕTA-nõustaja poole akadeemilistes üksustes (vt nimekiri).
Kinnitatud õppeplaani alusel tuleb üliõpilasel enne välisõpingutele suundumist vormistada ja kolmepoolselt allkirjastada õppeleping (Learning Agreement). Erasmus+ programmi Euroopa-sisese õpirände kaudu väliskõrgkooli õppima suundujaad peavad alates 2021/22. õa kasutama elektroonset õppelepingut, vormistades lepingu OLA veebikeskkonnas. Süsteemis kasutaja loomiseks tuleb valida "eduGAIN" tuvastamismeetod, märkida asutuseks "University of Tartu" ning siduda OLA kasutaja TÜ kasutajatunnusega. Üliõpilane valmistab kinnitatud õppeplaani alusel ette õppelepingu ja sisestab süsteemi õppelepingu kinnitaja kontaktid, vt õppelepingu kinnitajate nimekirja.
Õppelepingut kinnitav TÜ töötaja saab teavituse vajadusest õppeleping üle vaadata ja kinnitada, seejärel suunatakse leping süsteemis automaatselt vastuvõtva ülikooli kontaktisikule kinnitamiseks. NB! On väga oluline eelnevalt välisülikooliga suheldes või nende poolt väljastatud infomaterjale uurides veenduda, kelle kontaktid tuleb OLA kinnitamiseks sisestada. Õppelepingut välja ei trükita, see jääb süsteemi. Väliskõrgkooli poolt süsteemis kinnitatud õppelepingu (OLA) alusel vormistab akadeemiline üksus üliõpilase õppeprodekaani korraldusega välismaal õppijaks.
Välispraktika puhul tuleb samuti vormistada ja allkirjastada kolmepoolne õppeleping praktikaks ning lisaks õppe-ja praktikaplaan. Palun vaadata täpsemaid juhiseid "Praktikale välismaale" lehelt
Kinnitatud õppeplaani alusel tuleb üliõpilasel enne välisõpingutele suundumist vormistada ja kolmepoolselt allkirjastada õppeleping (Learning Agreement).
Õppelepingu vormid:
- Õppeleping Erasmus+ programmi Euroopa-sisese õpirände kaudu väliskõrgkooli õppima minejaile. Täita tuleb nii A tabel (väliskõrgkooli õppeained) kui ka B tabel (väliskõrgkooli õppeainete arvestamine TÜ-s, vastavalt heaks kiidetud õppeplaanile, sh vabaaineks arvestamine);
- Õppeleping Erasmus+ üleilmse programmiga õppijatele. Täita tuleb nii A tabel (väliskõrgkooli õppeained) kui ka B tabel (väliskõrgkooli õppeainete arvestamine TÜ-s, vastavalt heaks kiidetud õppeplaanile, sh vabaaineks arvestamine);
- Õppeleping kõikidele teistele väliskõrgkoolidesse õppima minejaile (sh suveülikoolidesse);
Õppelepingu allkirjastamine
Kui üliõpilane kasutab TÜ poolt ette valmistatud õpplepingu vormi (vormid on eelpool välja toodud), siis toimub õppelepingu allkirjastamine järgmiselt:
üliõpilane vormistab õppelepingu (täites kõik infoväljad) ja allkirjastab selle;
üliõpilane esitab õppelepingu allkirjastamiseks. 2.1 Kui tegemist on kõrgkoolidevahelise koostöölepingu või koostööprogrammi alusel välismaale õppima minekuga, siis allkirjastab õppelepingu akadeemilise üksuse kontaktisik; 2.2. Kui tegemist on välisõpingutega, mis ei toimu koostöölepingu alusel, siis on õppelepingu allkirjastajad TÜ-s: - humanitaarteaduste ja kunstide valdkond, sotsiaalteaduste valdkond, loodus- ja täppisteaduste valdkond: instituudi/kolledži juht; - meditsiiniteaduste valdkond: dekaan.
üliõpilane saadab kahepoolselt allkirjastatud õppelepingu allkirjastamiseks väliskõrgkooli;
üliõpilane esitab enne välisõpingute algust väliskõrgkooli poolt tagasi saadetud allkirjastatud õppelepingu akadeemilisse üksusesse (kuhu täpselt, palun eelnevat konsulteerida õppelepingu allkirjastajaga (st kas dekanaat või instituut);
akadeemiline üksus vormistab üliõpilase kolmepoolselt allkirjastatud õppelepingu alusel õppeprodekaani korraldusega välismaal õppijaks;
õppeleping säilitatakse koos õppeplaaniga akadeemilises üksuses (vt punkti 4).
Allkirjastada saab õppelepingut, mis on vormistatud heaks kiidetud õppeplaani alusel. Õppelepingu vormistamisel kasuta TÜ vorme (mitte väliskõrgkooli).
Vajaduse korral võib välisõpingute alguses, kui on selgunud lugemisele tulevad õppeained ja tunniplaan, taotleda õppelepingu muutmist. Sealjuures on oluline jälgida, kas üliõpilasvahetuse programmi poolt on seatud muudatuste vormistamisele lisanõudeid või tähtaegu.
Õppelepingusse õppeainete lisamine - kui üliõpilane soovib osaleda rohkematel õppeainetel, kui esialgses õppelepingus kokku lepitud:
Õppelepingu lisade vormid muudatuste tegemiseks: - õppelepingu lisa ehk muudatus Erasmuse+ programmi Euroopa-sisese õpirände ja Erasmus üleilmse programmi kaudu väliskõrgkooli õppima minejaile - tuleb vormistada 7 nädala jooksul alates õppelepingu alguskuupäevast, aastase üliõpilasvahetus korral võimalus 2. semestri õppeainete osas vormistada muudatus 7 nädala jooksul alates 2. semestri algusest. Pane tähele, et õppelepingu lisas tuleb sarnaselt algsele õppelepingule täita nii A kui B tabel.; Kui algne õppeleping sõlmiti elektroonses OLA keskkonnas, siis tuleb samas süsteemis vormistada ka õppelepingu muudatused; - õppelepingu lisa ehk muudatus kõikidele teistele väliskõrgkoolidesse õppima minejaile (sh suveülikoolidesse).
5. üliõpilane palub õppelepingu muudatuse allkirjastada väliskõrgkoolil; 6. üliõpilane saadab õppelepingu muudatuse akadeemilisse üksusesse, kus kontrollitakse lisatud õppeainete osas heaks kiidetud õppeplaani olemasolu ning õppelepingu lisa allkirjastatakse. Vt allkirjastajad akadeemiliste üksuste kaupa.
Õppelepingust õppeainete tühistamine - kui üliõpilane soovib loobuda esialgsesse õppelepingusse kirja pandud õppeaine(te)l osalemisest: - üliõpilane vormistab õppelepingu muudatuse, milles arvab õppeaine õppelepingust välja ning kooskõlastab õppelepingu muudatuse sarnaselt ülalkirjeldatule. NB! Kui on soov tühistada õppeaineid esialgsest õppelepingust, siis ei ole vaja esitada täiendavat õppeplaani, kuna VÕTA komisjoniga ei ole vaja seda muudatust kooskõlastada.
Õppeleping koos lisadega peab kokku minema välismaal sooritatud õppetulemuste tõendiga (Transcript of Records) ehk kavandatud ja sooritatud õppeainete nimekiri peavad kattuma.
On oluline, et vähemalt 12 päevaks välismaale õppetööd tegema minev doktorant vormistatakse välismaal õppijaks. Selle tarvis on doktorandil vaja koostada õppeplaan ja õppeplaani lisa, kuhu märgitakse välismaal sooritatavad õppeained ning ka see, kuhu need TÜ õppekavas paigutuvad. Kui välismaal viibimise sisuks on teadustöö, siis tuleb teha uurimustöö plaan ja see õppeplaanile lisada, õppeainete kohta käivat lisa sellisel juhul vaja ei ole. Dekanaadis vormistatakse doktorant õppeprodekaani korralduse alusel välismaal õppijaks.
NB! Kui doktorant asub väliskõrgkooli õppima mõne üliõpilasvahetusprogrammi alusel, kus on nõutud õppelepingu vormistamine ja kooskõlastamine väliskõrgkooliga (nt Erasmus+ Euroopa-sisene ja Erasmus+ üleilmne õpiränne), või küsib väliskõrgkool õppelepingut, siis tuleb tegutseda reeglite kohaselt, mida on kirjeldatud siin.
Välisõpingute lõppedes sõltub edasine tegevus väliskõrgkoolis tehtud töö sisust.I Kui väliskõrgkoolis osaleti õppetööl, siis esitab üliõpilane tõendi välismaal sooritatud õppetulemuste kohta (Transcript of Records) akadeemilisse üksusesse, ehk sinna, kus on hoiul õppeplaan; - üliõpilane märgib kinnitatud õppeplaanil õppeained, mida ta soovib lasta kanda ÕIS-i (nominaalaja pikenduse saamiseks on vaja täita 15 EAP semestri kohta); - akadeemiline üksus kannab õppeained ÕIS-i (kui õppetulemuste tõendil toodud õppeained on kooskõlas kinnitatud õppeplaanil olevatega).
II Kui väliskõrgkoolis tehti teadustööd, siis ei ole tagasi tulles vaja täiendavaid dokumente akadeemilisse üksusesse esitada.
Alates 1.01.2016 hakkas kehtima kord, mille järgi kasutatakse õppeplaani alusel väliskõrgkoolis saadud õppetulemuste ülekandmisel mitteeristavat hindamist.
Vastavalt üliõpilasvahetuses osalemise tingimustele tuleb välisõpingute lõppedes lasta väliskõrgkoolis sooritatud tulemused siinsetesse õpingutesse üle kanda, toimides järgnevalt: - üliõpilane esitab tõendi välismaal sooritatud õppetulemuste kohta (Transcript of Records) akadeemilisse üksusesse (sinna, kus on hoiul õppeplaan ja õppeleping); - üliõpilane märgib kinnitatud õppeplaanil õppeained, mida ta soovib lasta kanda ÕIS-i (minimaalselt 15 EAP/semester); - akadeemilises üksuses kantakse õppeained ÕIS-i (kui õppetulemuste tõendil toodud õppeained on kooskõlas kinnitatud õppeplaanil olevatega).
Erasmus+ programmi vahetusüliõpilased peavad esitama õppetulemuste tõendi koopia ka rahvusvahelise õpirände keskusesse Erasmuse programmi üliõpilasvahetuse koordinaatorile. Täpsem info lehel Erasmuse programmi üliõpilasvahetus: osalejale.
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. TÜ välisveeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.