Avalduse esitamine SAISis
SAISis avalduse esitamiseks on vaja süsteemi sisse logiada ID-kaardi, Mobiil-ID või HarID-ga. Andmed alates 2004. aastast Eestis lõpetatud haridsasutuse kohta lisatakse avaldusele Eesti hariduse infosüsteemist (EHIS).
- Kandideerimiseks võib esitada kaks avaldust nii kõrghariduse esimesesse astmesse (bakalaureuseõpe, rakenduskõrgharidusõpe ja integreeritud õpe) kui ka magistriõppesse. Kolledžitesse esitatud avaldused loetakse piiravu sisse.
- Avaldust esitades jälgi palun, et esitad avalduse õige õppevormi (päeva- või sessioonõpe) ja õppetasemele konkursile. Enamiku õppekavade õppetasemeks, kuhu asuvad õppima nt gümnaasiumlõpetajad, on bakalaureuseõpe, kuid nt arstiteaduskonnas on bakalaureuse- ja magistriõppe integreeritud õppekavad ning kolledžites on valdavalt rakenduskõrghariduse õppekavad.
- Avaldust esitades jälgi, et kõik avaldusel olevad andmed (sh kontaktandmed) oleksid õiged. Õiged kontaktandmed on hädavajalikud, et ülikool saaks küsimuste ja probleemide korral sinuga kiiresti ühendust.
- Kandideerimise aastal eelneva hariduse lõpetajate puhul saab ülikool lõpetamise andmeid kontrollida ka pärast avalduse esitamist. Kui SAISis näitab, et õpingud on staatuses "kehtiv", võib avalduse ikka esitada.
- Avalduse saad esitada ka ilma riigieksami tulemusteta. Riigieksami tulemused selguvad tavaliselt 19. juunil. Pärast seda saad ise ja saab ka ülikool puuduvad riigieksamite tulemused avaldusele pärida.
- Kui avaldusel puuduvad andmed lõpetatud kooli kohta (EHISes on andmed alates 2004.aastast), siis tuleb hiljemalt 30. juunil esitada ülikoolile lõpudokumentide originaal ja koopia või dokumendi väljaandja või notari kinnitatud koopia. SAISi on soovitatav lisada lõpudokumentide koopiad pdf-failina. Seda, millised haridusandmed sinu kohta olemas EHISes, saad kontrollida haridusportaalist.
- Lõpudokumente ja muid vajalikke dokumente saab esitada 17. juunist 30. juunini tööpäeviti Tartus, Tallinnas, Narvas, Pärnus ja Viljandis (täpne info lisatakse hiljemalt juuni alguses).
Kaasa tuleb võtta isikut tõendav dokument ja nime muutmise korral nime muutmist tõendav dokument.
- Eesti keele teise keelena riigieksami asendamiseks võib eesti keele B2- või C1-taseme eksami tunnistuse esitada SAISis "Failid" lehel. NB! Ülikool menetleb eesti keele tasemeeksami tunnistust vaid juhul, kui avaldus saab staatuse "ülevaatamisel". Muul juhul palun edasta tasemeeksami tunnistus e-posti aadressile sisseastumine [ät] ut.ee.
- NB! Kandideerimiseks on vaja SAISis avaldus kindlasti esitada (vajutada avalduse täitmise lõpus nuppu "Esita") ning seda isegi juhul, kui avalduse koondvaates on mõni hoiatav ikoon. Kui sinu avaldusel on staatus "esitamata", siis ülikool seda arvesse ei võta ega menetle.
- NB! Ülikooli vastuvõtulauas kontrollitakse üle ainult need avaldused, mis saavad pärast esitamist staatuse "ülevaatamisel". Kui avaldus saab kohe pärast esitamist staatuse "lubatud sisseastumiskatsele", "suunatud hindamisele" või "kandideeriv", siis on avaldus läbinud SAISi automaatkontrollid ning täitab kandideerimise nõuded.
- Eritingimusel (olümpiaad, sporditulemused jne) kandideerimiseks märgi avalduse "Eritingimused" lehel, millise eritingimuse oled täitnud ning lisa vajadusel täpsustav info. Vastuvõtutöötaja kontrollib registritest eritingimuse nõude täitmist. Vajadusel võtame ühendust, et täpsustada infot. Kui kandideerid eritingimusel ja õppekava vastuvõtutingimuseks on sisseastumiseksam, siis märgi avaldusel "Annan teada, et ei osale katsel". Kui nõutud on kirjaliku töö esitamine (motivatsioonikiri vmt), siis lisa fail sisuga "Kandideerin eritingimusel".
- SAIS arvutab automaatselt konkursipunktid riigieksamite, hinnete ja sisseastumiskatsete tulemuste alusel, samuti lisapunktid medaliga lõpetamise eest. Lisapunktid olümpiaadist osavõtu, akadeemilise testi vm eritingimuse või läbitud teaduskooli kursuse eest antakse kandideerijatele pärast seda, kui ülikool on avalduse läbi vaadanud. Täpsem info konkursipunktide arvutamise kohta: bakalaureuseõppes ja magistriõppes.
- NB! Ülikool lükkab 1. juuli tööpäeva lõpuks tagasi avaldused, millel on avalduste vastuvõtuperioodi lõpuks puudulik info eelneva haridustaseme ja õppetulemuste kohta või on esitamata mõni nõutud dokument. Avalduse tagasi lükkamine tähendab, et sel aastal kandideerida ei saa. Viimasel päeval avalduse esitamisel tuleb arvestada, et kui avaldus jääb ülevaatamisele puuduva haridusdokumendi tõttu, siis tuleb dokumendi originaal või kinnitatud koopia esitada ülikooli vastuvõtulauda hiljemalt 1. juuli tööpäeva jooksul.
- NB! Vastuvõtuperioodi vältel soovitame konrollida SAISis aeg-ajalt oma avalduse staatust ning teateid, mida ülikool saadab. SAISist suunatakse teated ka avaldusele lisatud e-posti aadressile, kuid ülikool ei saa tagada, et kandidaat teated kätte saab: e-posti aadress võib olla sisestatud valesti või kirjad võivad sattuda rämpsposti ja jääda märkamata.
- Kui avaldus saab pärast esitamist kandideerimislävendi ületamata jätmise tõttu staatuse "Konkurentsist väljas", siis saab 30. juunini avalduse SAISis muutmisele võtta ja tühistada ning asemele esitada avalduse teisele õppekavale. Avalduste piirarv Tartu Ülikoolis on kaks.
Õppima tuleku kinnitamine
- Juhul kui oled ülikooli vastu võetud (sinu avaldus on saanud staatuse "vastuvõetav") ning oled otsustanud ka ülikooli õppima asuda, pead oma õppimatuleku tähtaegselt kinnitama kas SAISis või e-kirja teel (sisseastumine [ät] ut.ee). Õppima tuleku kinnitamise tähtaeg on kirjas SAISis ja vastuvõtuotsuse teates. Pärast õppima tuleku kinnitamist saab avaldus SAISi staatuse "Tuleb õppima". Kui sa õppima tulekut õigeks ajaks ei kinnitata, määrab süsteem avalduse automaatselt staatusesse "Määratud õppekohast loobunuks" ning ülikool pakub kohta pingereas järgmisele kandidaadile.
- SAISis saab õppimatulekut kinnitada vaid ühele kõrghariduse õppekavale ühes kõrgkoolis. Kui sul on SAISis mitu avaldus staatusega "vastuvõetav", siis ühel avaldusel õppimatulekut kinnitades, loobud automaatselt teistest pakutud õppekohtadest. Õppekoha vastu võtmine ühe õppekaval ei mõjuta neid avaldusi, mis on staatuses "kandideeriv", "lubatud sisseastumiskatsele" vmt. See tähendab, et jääd nende avaldustega edasi kandideerima ning võid osutuda ka neile õppekavadele vastuvõetuks.
- Kui sul on üks avaldus "Tuleb õppima" staatuses ja osutud järgmisel õppekaval vastuvõetuks, tuleb sul otsustada, kas jääd esialgse õppimisotsuse juurde või kinnitad õppimatuleku järgmisel õppekaval. Uuel avaldusel õppima tulekut kinnitades loobud sellest õppekohast, millel olid varem õppima tuleku kinnitanud, st kehtima jääb alati viimane õppimatuleku kinnitus.
- Loe veel vastuvõetute nimekirjade avalikustamise ja õppima tuleku kinnitamise kohta siit.
Palun kontrolli aeg-ajalt oma avaldust ning sulle saadetud teateid SAISis. Kui leiad avaldusel mõni vea või sulle jäävad avaldusega seotud toimingud arusaamatuks, võta ülikooliga ühendust e-posti aadressil sisseastumine [ät] ut.ee. Ära jäta avalduse esitamist SAISis viimasele hetkele ning ole telefoni- või internetilevis seni, kuni oled veendunud, et avaldusega on kõik korras.