12. novembril 2020 toimus TÜ doktorantidele ja viimase aasta jooksul väitekirja kaitsnud värsketele doktoritele eestikeelsete kolmeminutiliste loengute konkurss, kus oma teadustööd või hiljutist publikatsiooni laiemale avalikkusele tutvustada. Konkursil esitatud loengud leiavad laiemat kajastust ERR-i teadusuudiste portaalis Novaator. Konkurss toimus Dorpati konverentsikeskuse Baeri saalis algusega kell 10.00.
1. Janika Raun "Kes külastavad Eestis?"
2. Eliise Tammekivi "Kunstiväärtuste liim"
3. Mariann Proos "Tähendus kui tööriist maailmast aru saamiseks"
1. Mariann Proos „Tähendus kui tööriist maailmast aru saamiseks“ 2. Eliise Tammekivi „Kunstiväärtuste liim“ 3. Vadim Svjatkovski „Narva metsaeksport 18. sajandil“ 4. Janika Raun „Kes külastavad Eestit?“ 5. Riinu Härmas „Kõrbenud piparkoogid ja tuleviku energeetika“ 6. Peeter Paaver „Põlevkivituhk – miljoneid tonne prügi või hoopis avastamata maavara?“ 7. Ove Korjus „Tahkeoksiidsed kütuseelemendid“ 8. Eliisa Pass „Metsamajanduse mõju lindude sigimisele“ 9. Sirel Heinloo „Eesti kirjandus Rootsi peeglis“ (video) 10. Marit Sukk „Selleks on ju äpp!? Digitehnoloogiate väljakutsed perekondadele“(video) 11. Martin Noorkõiv „Globaalsete probleemide lahendmaise võti“ (video) 12. Siim Nirgi „Metallid Eesti aluskorrakivimites“ (video) 13. Anna-Kati Pahker „Kas me oleme juba õigesse suunda teel?“ (video) 14. Henri Tilga „Laste ja noorte motivatsioon ning vaba aja kehaline aktiivsus“ (video)
- Maria Murumaa-Mengel (ÜTI sotsiaalmeedia lektor) - Riin Tamm (TÜ teaduskooli juht, teaduse populariseerija, R2 "Puust ja Punaseks" raadiosaate kaassaatejuht) - Marko Mägi (loodus- ja täppisteaduste valdkonna teaduskommunikatsiooni ekspert, riikliku teaduse populariseerimise auhinna laureaat 2019) - Andra Rumm (TÜ eesti keele lektor, Rahvusvahelise Vestlusanalüüsi Seltsi liige, ülikooli doktorantide populaarteaduslike artiklite konkursi humanitaarteaduste valdkonna esikoht 2015)
- Airika Harrik (Novaatori toimetaja)
Uuringud on näidanud, et Eesti inimesed usaldavad teadust ja teadlasi. Samas tunneb vaid kolmandik Eesti elanikest, et nad on hästi informeeritud teaduse ja tehnoloogia vallas toimuvatest arengutest. Veidi üle poole elanikest tunneb, et tahaks teaduse kohta rohkem teada. Aitame teadmistejanu kustutada - tule ja räägi, kuidas muudab Sinu teadustöö maailma paremaks!
Kellele ja kuidas?Valmistu: Konkursil osalemiseks valmista ette eestikeelne kolmeminutiline haarav loeng, mis võtab kokku uurimistöö ajendiks olnud probleemi, selle lahendamise viisid ning kuidas ja kellele see oluline on.
Osale: Pea oma loeng 12. novembril konkursižüriile või saada eelsalvestatud videoloeng aadressile piret.ehrenpreis [ät] ut.ee hiljemalt 5. novembriks, mis on viimane registreerumispäev.
Hindame: Kolmeminutiliste loengute seast valib žürii välja parimad, keda ootab rahaline auhind ja võimalus esindada ülikooli uue aasta alguses Teaduste Akadeemias toimuval kolme minuti loengute konkursi finaalüritusel.
Avaldame: Konkursil ette kantud loengutest teeme kohapeal videosalvestise. Kõigi konkursile jõudnud teemakäsitluste puhul pakume koostöös ERR Novaatori teadusuudiste portaaliga avaldamisvõimalust. Nii ei jää põnevad lood värskest teadusest pelgalt ülikooli seinte vahele.
Tartu Ülikooli kolme minuti konkursile registreerunutele pakume koostöös doktorikoolidega 29. oktoobril eraldi avaliku esinemise koolitust. Koolitusel osalemiseks tuleks oma osalussoovist teada anda konkursi registreerimisvormis hiljemalt 26.10.
Teaduste akadeemia finaalüritus
Ülikoolide ja teadusaustuste eelkonkurssidelt selgunud parimad on oodatud Eesti teaduste akadeemia ühiskoolitusele "Audiovisuaalne eneseväljendus ja populaarteadusliku artikli kirjutamine" Heimtalis 21.-22.novembril.
2021. aasta veebruaris toimub teaduste akadeemias kolme minuti loengute konkursi finaalüritus. Seal selguvad omakorda viis paremat, kelle loengust sünnib koostöös professionaalse produktsioonimeeskonnaga kolmeminutiline videoklipp, mis jõuab aprillis ETV eetrisse. Teleekraanile jõudnud videoloengute seast valivad televaatajad oma lemmiku.
Lisateave: Piret Ehrenpreis, TÜ teaduskommunikatsiooni nõunik, 58160090, piret.ehrenpreis [ät] ut.ee
Merili Hansen, TÜ HV doktorikoolide ürituste projektijuht, merili.hansen [ät] ut.ee
Ürituse toimumist toetab Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Tartu Ülikooli ASTRA projekt PER ASPERA)
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. TÜ välisveeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.