Rahastamisvõimalused
Teadus- ja arendustegevuse rahastamiseks on mitmeid riiklikke ja rahvusvahelisi projektipõhiseid skeeme ning koostöölepinguid nii era- kui ka avaliku sektoriga.
Eesti teaduse rahastamissüsteem
Euroopa Liidu struktuurifondide abiga rahastatakse teadus- ja arendustegevust mitmete meetmete raames: infrastruktuuri loomine ja renoveerimine, teaduse tippkeskused, eel- ja rakendusuuringud, mobiilsusprogrammid, keskkonnauuringud, IKT arendamine.
Baasfinantseerimine
Baasfinantseerimine on teadus- ja arendustegevuse finantseerimine teadus- ja arendusasutuste strateegiliste arengueesmärkide realiseerimiseks, sealhulgas riigisiseste ja -väliste projektide kaasfinantseerimiseks, uute uurimissuundade avamiseks ning infrastruktuuri investeerimiseks.
Teaduse tippkeskused
Teaduse tippkeskus on mitme oma valdkonnas rahvusvaheliselt tunnustatud uurimisrühma konsortsium, mille eesmärgiks on kõrgetasemeliste uurimisrühmade koostöö kaudu tõsta läbiviidavate teadusuuringute taset ja tulemuslikkust.
TÜ osaleb partnerine kõigis Eesti tippekeskustes (9). Juhtrolli täidab aga kolmes:
- Genoomika ja siirdemeditsiini tippkeskus, Andres Metspalu
- Molekulaarse rakutehnoloogia tippkeskus, Tanel Tenson
- Uudsete materjalide ja energia salvestamise ja muundamise seadmete tippkeskus, Enn Lust
Teadusprogrammid
Eesti riik toetab oma eelarvest mitmeid valdkondi, seal hulgas eesti keele ja kultuuri ning keeletehnoloogilise toega seotud teadus- ja arendustegevusi. Arendustegevusi rahastatakse riiklike programmide „Eesti keel ja kultuurimälu II (2014-2018)“ ja „Eesti keeletehnoloogia 2011-2017“ kaudu. Täiendav rahastus tuleb teadus- ja kõrghariduse valdkonnale välistoetustest. Haridus- ja Teaduministeerium viib koostöös Eesti Teadusagentuuri ja sihtasutusega Archimedes ellu Norra ja Euroopa majanduspiirkonna programme.
- Norra ja Euroopa majanduspiirkonna toetused
- Eesti keele ja kultuurimälu programm
- Eesti keeletehnoloogia programm
Uurimistoetused
Institutsionaalne ja personaalne uurimistoetus on alates 2012. aastast peamine Eesti teadlaste rahastamismehhanism, kus institutsionaalse uurimistoetusega rahastatakse teadus-ja arendusasutuste tegevust. Personaalse uurimistoetusega toetakse seevastu teadlast või väikest uurimisrühma, kes tegelevad uudse või kõrge teadusliku riskiga uurimisprojektiga.
- Personaalne uurimistoetus
- Institutsionaalne uurimistoetus
Teadustaristu rahastamine
Sealhulgas:
- Teaduskollektsioonid
- Teadusraamatukogud
- Teadustaristu teekaart
- Tuumiktaristu toetused
- Infrastruktuuri kulud
Horizon 2020
Euroopa Liidu (EL) teadusuuringute ja innovatsiooni uue rahastamisprogrammi nimi – Horisont 2020 – peegeldab püüdu luua uusi ideid ja töökohti ning edendada majanduskasvu ka edaspidi. Programm „Horisont 2020” on põhiline vahend Euroopa Ülemkogu ja Euroopa Parlamendi juhtalgatuse „Innovaatiline liit” rakendamisel.
Grandikeskus
Grandikeskus on Tartu Ülikooli tugiüksus, mis aitab teadlastel, õppejõududel ja üliõpilastel leida ja taotleda rahastust nii teadustööks kui õppearenduseks.
Siin koordineeritakse keskselt ülikooli teadus- ja arendusprojektide menetlemist ning pakutakse tugiteenuseid, mis aitavad suurendada välisrahastuse kaasamise võimekust ning teadus- ja arendustöö tulemuslikkust. Samuti panustab grandikeskus Eesti ja rahvusvahelise teadus- ja arendustegevuse poliitikate kujundamisse, olles aktiivne kaasarääkija teaduskoostöö ja ülikoolide võrgustike tugevdamisel.
Grandikeskus pakub ülikoolisiseselt tuge alates rahastusallika leidmisest kuni projektide keskse asjaajamise ja nõustamiseni selle eri etappides. Teenusena aitab keskus kirjutada projektitaotlusi ning pakub tuge rahvusvahelistes teadus- ja innovatsioonipartnerlustes osalemisel.
Rohkem infot Tartu Ülikooli siseveebis.