Teadustöö Tartu Ülikoolis
Tartu Ülikool on ainus klassikaline universitas-tüüpi ülikool Eestis, kus teadustööd tehakse humanitaarteaduste ja kunstide, sotsiaalteaduste, meditsiiniteaduste ning loodus- ja täppisteaduste valdkonnas.
Tartu Ülikool kuulub 1% kõige tsiteeritumate ülikoolide ja teadusasutuste hulka kümnes valdkonnas: molekulaarbioloogia ja geneetika; keskkonnateadus ja ökoloogia; bioloogia ja biokeemia; taime- ja loomateadus; keemia; maateadused; psühhiaatria ja psühholoogia; kliiniline meditsiin, üldised sotsiaalteadused ja inseneriteadus (Thomson Reuters Web of Science põhjal).
Lähemalt TÜ teadusstatistikast.
Rahvusülikool
Rahvusülikoolina on Tartu Ülikool ka eesti keele ja kultuuri hoidja ning arendaja, pakkudes seeläbi parimaid teadustöö võimalusi eesti ja teiste soome-ugri keelte vallas ning täites kümmet rahvusteaduste professorikohta.
Tartu Ülikoolis kaitstakse enam kui pooled Eesti doktoritöödest (2011. aastal rekordilised 152), avaldatakse enam kui pooled teaduspublikatsioonidest ning juhitakse kõikides valdkondades suuremahulisi teadusprojekte ja -teemasid.
Ülikooli teaduskondade ja kolledžite teadustööga saab tutvuda nende kodulehekülgedel.
Tippkeskused
Teaduse tippkeskus on mitme oma valdkonnas rahvusvaheliselt tunnustatud uurimisrühma konsortsium, mille eesmärgiks on kõrgetasemeliste uurimisrühmade koostöö kaudu tõsta läbiviidavate teadusuuringute taset ja tulemuslikkust.
TÜ osaleb partnerine kõigis Eesti tippekeskustes (9). Juhtrolli täidab aga kolmes:
- Genoomika ja siirdemeditsiini tippkeskus, Andres Metspalu
- Molekulaarse rakutehnoloogia tippkeskus, Tanel Tenson
- Uudsete materjalide ja energia salvestamise ja muundamise seadmete tippkeskus, Enn Lust