Academica konverentsid 2013
Academica I „Germany in Europe, Europe in Germany“
30. septembrist 2. oktoobrini sai Tartu ülikooli teaduskondades „Academica“ teaduskuu raames kuulata konverentsi „Germany in Europe, Europe in Germany“ egiidi all mitmeid loenguid Saksa teadlastelt. Konverentsi mainepäeval, 1. oktoobril osales ka Euroopa parlamendi president Martin Schulz, kes üheskoos tudengitega arutles noorte eurooplaste tööpuuduse temaatika üle.
Teisipäeval, 1. oktoobril, Tartu ülikooli peahoone aulas (Ülikooli 18), kell 14.15
Euroopa Parlamendi president Martin Schulz
Academica II "Modernse riigihalduse lätetel: allikad, arengud ja perspektiivid Eestis ja Saksamaal"
Academica programmi toetusel ja Tartu Ülikooli õigusteaduskonna õiguse ajaloo õppetooli eestvedamisel toimus 24.–25. oktoobril 2013 Tartu Ülikooli aulas interdistsiplinaarne rahvusvaheline konverents:"Modernse riigihalduse lätetel: allikad, arengud ja perspektiivid Eestis ja Saksamaal".
2013. aastal möödub 20 aastat halduse tegevust kontrollivate halduskohtute loomisest Eestis iseseisva kohtuharuna tavapäraste tsiviil- ja kriminaalkohtute kõrval. Tegemist on olulise verstapostiga halduse kohtuliku kontrolli ja Eesti õigusriikluse arengus. Juubelitujus ei tohi aga unustada tänapäevase riigihaldusega seotud varjupooli. 2011 aastal avaldas OECD raporti, milles Eesti riigihaldusele heidetakse ette killustumist ja kulukat parallelismi. Ülemaailmne Majandusliku arengu ja koostöö organisatsioon andis selgelt mõista, et meil tarvitse peagi jätkuda ressursse oma kulukavõitu riigi ülevalpidamiseks. Riigi haldussüsteemi toimimine sidusa ja läbipaistva, selgelt ja õiguslikult kontrollitavalt ei ole ainult väikerahva probleem. Saksa-Eesti akadeemilise koostöötraditsiooni Academica raames korraldatud konverents tähistas ühelt poolt väärikalt halduskohtupidamise juubelit Eestis, sooviga heita aga teaduslikult kriitilise pilgu Eesti ja Saksa riigihaldusele nii võrdlevalt kui ajalooliselt, et otsida ideid ja lahendusi tänapäeva riigihalduse põhimõttelistele probleemidele. Konverents tõi Eestisse mitmed rahvusvaheliselt tuntud õigus- ja riigiteadlased nagu professorid Ulrich Ramsauer, Joachim Rückert, Michael Sachs, Friedrich Schoch, Holger Schwemer, Michael Stolleis ja Rüdiger Voigt. Eesti poolelt esinesid Toomas Anepaio, Ülle Madise, Olaf Mertelsmann, Kalle Merusk ja Jaan Sootak Tartu Ülkoolist, Ivo Pilving ja Jüri Põld riigikohtust, Hent Kalmo ja Mait Laaring õiguskantsleri büroost, riigisekretär Heiki Loot. Külalisesinejate seas oli ka Läti kõrgema halduskohtu esimees Janis neimanis. Paneeldikussioonis ministrite Hanno Pevkuri ja Jaak Aaviksoo, OECD-spetsialisti Keit Kasemetsa ja vandeadvokaat Jüri Raidla osalusel juhatab vandeadvokaat Allar Jõks.
Konverentsi korraldajad Tartu Ülikooli õigusteaduskond, ajaloo instituut ja eestikakeskus tänavad toetuse eest Academica programmi, Eesti Vabariigi riigikantseleid, justiitsministeeriumi ja riigikohut.
Korralduskomisjoni juht: TÜ õiguse ajaloo professor Marju Luts-Sootak: marju.luts-sootak [ät] ut.ee;
Konverentsi programm.
Academica ajalugu
Saksa-Eesti akadeemilist nädalat Academicat korraldatakse Tartu Ülikoolis alates 1995. aastast. Academica eesmärk on tihendada suhteid Saksa ja Eesti teadlaste vahel, anda võimalus sõlmida erialaseid kontakte ning kuulata Saksamaa mainekate teadlaste loenguid.
Alates 2007. aastast on Academica põhitähelepanu pööratud Tartu Ülikooli partnerülikoolidele Saksamaal, keskendudes igal aastal ühele neist:
2007. aastal Konstanzi Ülikoolile, 2008. aastal Göttingeni Ülikoolile, 2009. aastal Kieli Ülikoolile, 2010. aastal Münsteri Ülikoolile, 2011. aastal Greifswaldi Ülikoolile ning 2012 aastal 7-le erinevale Saksamaa ülikoolile ning Max Planki instituudile.
Teadusnädala toimumist toetavad Nordrhein-Westfaleni liidumaa tööandjate liit ja Saksamaa Suursaatkond Eestis.
Academica ajaloost lähemalt (2004-2012): http://www.academica.ut.ee
Lisainfo: Sirje Üprus, sirje.uprus [ät] ut.ee, tel 737 5615