Tartu Ülikool on Eesti kõrghariduse ja Tartu linna visiitkaart. Ülikoolil on olnud au võõrustada kõrgeid ja auväärseid külalisi, nende seas Rootsi kuningat ja kuningannat; Soome, Läti, Leedu, Ungari, Islandi, Iirimaa ja teiste riikide presidente; Tema Pühadust dalai-laamat ning paljusid teisi. Traditsiooniks on kujunenud riigijuhtide, tunnustatud teadlaste ja teiste auväärsete külaliste aulaloengud ülikooli peahoones. Arvukate rahvusvaheliste konverentside ja seminaride kõrval korraldatakse loengusarja Academica ja Soome professorite Granö loenguid. Kord kuus toimuvad ülikooli välistöötajatele suunatud Dorpater Dozentenabend klubiõhtud.
Sellest, et sõnapaar Universität Dorpat polnud ka Saksamaal päriselt unustusehõlma vajunud saime aimu kui 1995. aastal saabusid Tartusse Nordrhein-Westfaleni Liidumaa Tööandjate Liidu esindajad, arutamaks võimalusi Eesti ja Saksamaa akadeemilise koostöö edendamiseks. Nad tegid ülikoolile ettepaneku kutsuda Eesti ja Saksamaa kultuurikoostöö elavdamiseks Saksa ettevõtjate toel ellu Eesti-Saksa akadeemiline nädal. Idee leidis eest viljaka pinnase ning veidi enam kui aasta pärast, 1997. a septembris toimus Eesti Vabariigi presidendi Lennart Meri ja Saksamaa Liitvabariigi presidendi Roman Herzogi patroneerimisel esimene Academica – nädala jagu saksakeelseid akadeemilisi kohtumisi ja üritusi kõigis ülikooli teaduskondades, eesmärgiga pakkuda kahe maa teadlastele võimalust erialaste kontaktide sõlmimiseks ja edasiarendamiseks, kuid ka teaduse ja kõrgkoolide ees seisvate üldisemate probleemide lahendamiseks.
Ürituse finantseerijaks on Nordrhein-Westfaleni liidumaa (NRW) tööandjate liit. Algusaegadel panustas akadeemiliste nädalate korraldamisse – nii organisatoorselt kui rahaliselt – ka Saksamaa suursaatkond Eestis.
Inglise keelne Academica koduleht: http://academica.ut.ee/
2019. aastal taaskäivitati Academica loengusarjana. Kavas on neli loengut aastas (2019. aastal kolm), üks igast TÜ valdkonnast: socialia, medicina, realia ja humaniora. Loengud toimuvad ühtlaselt aasta peale jaotatuna (kaks kevad- ja kaks sügissemestril) ja esinejakandidaadid esitavad valdkonnad ise.
Uuenenud Academica avalöök toimus 24. mail 2019, mil loengu pidas Dr. Hans Ulrich Seidt „China in the International Order: from the Fall of the Berlin Wall to the Silk Road“, H.E. Dr. Hans Ulrich Seidt (Senior Fellow at Princeton University and former Ambassador of Germany). Rohkem infot: https://skytte.ut.ee/en/about-us/eastern-platform-seminar.
Dorpater Dozentenabend (DDA) on TÜ välisteadlastele ja -õppejõududele suunatud klubiõhtute sari, mille eesmärgiks on pakkuda välistöötajaile võimalust suhtluseks ning mõttevahetuseks. Üritused toimuvad kord kuus kolmapäeviti ning õhtu juhatab sisse ettekanne mõne klubilise poolt, millele järgneb keskustelu klaasi veini või kohvitassi taga. DDA-l peetud ettekannete nimekiri asub ingliskeelsel kodulehel. Lisainfo: Lauri Randveer, lauri.randveer [ät] ut.ee, tel 737 5510
Granö loengute sarja raames kutsuvad TÜ teaduskonnad koostöös Soome Instituudiga endale külla Soome tippteadlasi, kes peavad avaliku loengu või ekspertseminari teaduskonna esindajatega. Avalikke loenguid on võimalik jälgida videoülekandena internetis. Seminarid toimuvad koostöös Turu Ülikooli ja Tartu Ülikooli Granö-keskusega. Lisainfo: Sirje Üprus, sirje.uprus [ät] ut.ee, tel 737 5615
Täiendav info: Rahvusvahelise koostöö talitus tel: 737 6115 Ülikooli 18, ruum 305 Tartu 50090
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. TÜ välisveeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.