U4-võrgustik
U4 koostöövõrgustiku asutasid 2008. aastal neli ülikooli: Genti Ülikool, Uppsala Ülikool, Groningeni Ülikool ja Göttingeni Ülikool. 2018. aastal liitus viienda liikmena võrgustikuga ka Tartu Ülikool ja võrgustik hakkas kandma nime U4 Society Network.
U4Society võrgustiku tegevus toimub klastripõhiselt, kusjuures iga klastri eest vastutab üks ülikool. Koostööd tehakse neljas klastris – meditsiin ja farmaatsia, humanitaarteadused, sotsiaalteadused ning loodus- ja tehnikateadused. Võrgustik pakub avatud, lõimitud ja piirideta keskkonda tipptasemel õppe- ja teadustööks, toetades ülikooli liikmete senisest tihedamat liikumist partnerülikoolide vahel. Tugevaks ja jätkusuutlikuks kujunenud võrgustik toetab erinevates vormides ja valdkondades koostööalgatusi hariduse, teaduse ja institutsioonide juhtimise alal. Selle eesmärk on leida eksperditeadmiste ja ressurssidega lahendusi ühiskondlikele probleemidele ning algatada hariduses ja teaduses uuenduslikke protsesse. Suurt tähelepanu pööratakse ülikoolides altpoolt tulevate algatuskavade toetamisele. U4 tegevuses osalevad aktiivselt nii üliõpilased, teadlased kui ka ülikoolide juhid. Lisaks aitab U4-võrgustik leida häid partnereid programmi «Erasmus+» hariduskoostöös ja «Horisont 2020» teaduskonsortsiumides osalemiseks.
Võrgustiku tegevus haarab kõiki teadusharusid ja haridusteemasid, rõhuasetus on magistri- ja doktoriõppel. Suurim koostöövaldkond on klastriteülene õpiränne, mis puudutab peale üliõpilaste ka doktorante ja teadustöötajaid. Võrgustiku ülikoolid pakuvad partneritele võimalusi osaleda suvekoolides, ühistes loengutes ja muudes põnevates tegemistes.
Lisaks üliõpilaste füüsilisele õpirändele, mis puudutab Tartu Ülikoolis praegu umbes 4–5% üliõpilastest aastas, pannakse edaspidi suuremat rõhku ka virtuaalsele õpirändele, mis hõlmab näiteks loengute veebiülekandeid, ühiseid MOOC-e jm. Parimal juhul võiks füüsilise ja virtuaalse õpirände võrgustiku abil jõuda poolte ülikoolipere liikmeteni.