18. augustil kell 12.15 kaitseb Artur Gornischeff oma dissertatsiooni „Study of ionization efficiencies for derivatized compounds in LC/ESI/MS and their application for targeted analysis” („Derivatiseeritud ainete ionisatsiooniefektiivsuste uurimine LC/ESI/MS jaoks ja nende rakendamine suunatud analüüsiks “) filosoofiadoktori (keemia) kraadi saamiseks.
Juhendaja:
Teadur Riin Rebane (PhD), TÜ keemia instituut
Oponendid:
Prof. Tuulia Hyötyläinen, Örebro Ülikool, Rootsi
Kokkuvõte
Vedelikkromatograafia elektropihustus-ionisatsiooni massispektromeetria LC/ESI/MS(MS) on kõige mitmekülgsem ja võimsam analüüsimeetod sadade erinevatest maatriksitest pärit analüütide määramiseks väga väikestes kogustes. Kuni tänapäevani kasutatakse enamikus uuringutes, meetodites ja rakendustes vaatlusaluste analüütide kvantitatiivseks määramiseks standardaineid, sest molekulide ioniseerumise efektiivsus võib ionisatsiooniallikas erineda mitmeid miljoneid kordi. Selle doktoritöö eesmärk oli pakkuda lahendus standardainete elimineerimiseks suunatud (ingl targeted) analüüsi jaoks derivatiseeritud ühendite analüüsiks MRM mõõtmise režiimis.
Esiteks oli vaja välja töötada logIE mõõtmise meetod derivatiseeritud ainete jaoks ning uurida kuidas derivatiseerimine (aine spetsiifiliste omaduste muutmine) muudab ionisatsiooniefektiivsust (IE) ESI allikas. Oli selgelt näha, et derivatiseerimine suurendab enamikul juhtudel IE-d. Tulemused seoti ka varem mõõdetud IE skaaladega, et laiendada olemasolevate skaalade kasutusvõimalusi.
Järgnevalt võrreldi, kuidas erinevad ionisatsiooniallikad ja eluendid logIE suhtes korreleeruvad. ESI allika puhul täheldati kõrget korrelatsiooni (R2 = 0.71 ja 0.79) ja sel juhul oleks ilma kromatograafilise kolonnita mõõdetud logIE väärtused kromatograafilise meetodi tundlikkuse hindamiseks kummagi lahustiga väga kasulikud.
Kuna enamus tänapäevaseid analüüsirakendusi kasutavad MS/MS süsteemi, siis järgmine eesmärk oli hinnata mõõdetud logIE väärtuste korrelatsiooni MS/MS tundlikkusfaktoriga (RF), mis annaks võimaluse kasutada RFi analüütide sisalduse hindamiseks suunatud analüüsil. Viimaks rakendati saadud tulemusi õlle, veini ja tee aminohapete kontsentratsiooni hindamiseks. Mõlemad hinnangud (logIE ja logRF) näitasid väga kõrget korrelatsiooni võrreldes kalibreerimisgrafiku meetodiga ning see valideeriti ka selle tõesuse ja muude parameetrit osas. Väljatöötatud meetod oleks kasulik vahend, et muuta suunatud analüüs väga tõhusaks paljude analüütide jaoks korraga, ja hinnata nende kontsentratsiooni, mille abil on võimalik võltsitud jooke eristada õigetest jookidest.
Nagu käesoleva doktoritöö raames välja töötatud meetod näitas, on standardainete vaba analüüdisisalduse määramine võimalik ka suunatud MS/MS analüüsi korral. See avab paljusid võimalusi erinevate rakenduste jaoks, mida on võimalik laiendada ka teistele derivatiseerivatele reagentidele ja analüütidele.
Kaitsmise link Microsoft Teamsis