Tartu observatooriumi vanemteadur, astrofüüsik Laurits Leedjärv esitleb kolmapäeval, 9. septembril kell 15 Tartu observatooriumis raamatut „Rännakud kõiksuses“.
Leedjärv (sünd 1960) on raamatusse oma artiklipagasist valinud kirjutisi nii universumi uurimise ajaloost, olemusest kui ka saamisloost. Raamatus ilmub esimest korda ka mahukam kirjatöö „Universumi lühiajalugu, pearõhuga viimasel kuuekümnel aastal“. See on aruanne ja õigustus selle kohta, kuidas autor kõnealuse raamatu kokkupanemiseni jõudnud on, taustaks universumi ligi 14 miljardi aasta pikkune ajalugu.
„Universum läheb ju korda igaühele meist, lihtsalt vaatepiirid võivad erinevad olla. Kellel piirdub oma kodumaja või -tänavaga, kellel koduvalla või -linnaga, kellel Eestiga, kellel Euroopaga ja nii edasi.“ Kui mõelda veel kaugemale, võib Leedjärve sõnul jõuda ka Päikese, Linnutee, Andromeeda galaktika või lausa terve universumini. „Olen püüdnud anda aimu, et universumi omadused polegi võib-olla päris juhuslikud, et meiesuguste vaatlejate olemasolu on täiuslikus universumis teatud mõttes paratamatu ja vajalik. Võib-olla aitab see raamat ka mõnel lugejal oma vaatepiiri avardada,“ sõnas Leedjärv.
Laurits Leedjärv kuulub varem Tartus ja nüüd Tõraveres asuva observatooriumi teadlaste ritta, kuhu kuuluvad ka suurmehed Ernst Öpik ja Jaan Einasto. Leedjärv on oma selges ja ilusas emakeeles kirjutatud kirjatükkidega pälvinud arvukalt auhindu, näiteks mullu pärjati ta teadusajakirjanduse sõbraks, ajakirja Akadeemia naturalia valdkonna laureaadiks (artikli „Üksik Maa“ eest) ja Maalehe laureaadiks.
Raamatu väljaandmist on toetanud Tartu Ülikooli Tartu observatoorium, Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Kultuurkapital, AS Giga ja Eesti Mõtteloo Sihtkapital.