Rahvusvahelise teadlasrühma uus raport, mis käsitleb ülemaailmsest kliimaprotestiaktsioonist Fridays For Future osavõtjaid, lubab oletada, et liikumine on selgemaid jooni omandamas. Uurimisgrupi liige, TÜ Johan Skytte poliitikauuringute instituudi vanemteadur Katrin Uba, esitleb värsket raportit kolmapäeval, 18. märtsil kell 16.15 sotsiaalteaduste valdkonna õppehoones (Lossi 36-214).
Septembris 2019 toimus kolmas ülemaailmne kliimaaktivismi nädal, mille organiseeris liikumine Fridays For Future (FFF, eesti k “Reeded tuleviku heaks”). Kokku toimus nädala aja jooksul üle 6000 protesti 185 riigis, millest võttis hinnanguliselt osa 7,6 miljonit inimest. Ingliskeelse ettekande käigus antakse ülevaade rahvusvahelise uuringu tulemustest, mis tugineb 19 linnas üle kogu maailma kliimaaktivistidelt kogutud uurimisandmetele ning võrdleb neid märtsis 2019 toimunud samalaadse uuringu tulemustega.
Katrin Uba selgitab, et protestidel osalenute motivatsiooni ning koosseisu kohta saadi teada näiteks järgmist: “On jäänud mulje, et kliimaprotestid on valdavalt noorteliikumine. Siiski näitab kevadiste ja sügiseste andmete võrdlus, et üha rohkem kaasatakse täiskasvanuid. Nende kaasatõmbamine on olnud liikumise oluline eesmärk, mida häälekalt aasta jooksul ka väljendati. Võrdlus kahe vooru andmete vahel näitab veel, et kasvab nende arv, kes ei pea Greta Thunbergi enam peamiseks ajendiks protestiga liitumisel, st nn „Greta efekt“ on vähem määrav. Uute liitujate oluliseks ajendiks oli hoopis sõprus- ja tutvusringkonna eeskuju.“
Kokkuvõttes võib öelda, et kliimaprotestiliikumine on jõudnud küpsemasse faasi, kus on välja kujunenud liikumise vorm ja eesmärkide edastamine vaatamata sellele, et jätkuvalt lisandub nende ridadesse esmakordse protestikogemusega noori.
Uuringu autoriteks on 40 teadlasest koosnev rahvusvaheline teadusrühm ning uuringu toimetajateks on viis teadlast: lisaks Katrin Ubale (Tartu ja Uppsala Ülikool) ka Joost de Moor (Stockholm Ülikool), Matthias Wahlström (Göteborgi Ülikool), Magnus Wennerhag (Södertörni Ülikool) ja Michiel de Vydt (Antwerpeni Ülikool). Rootsi teadlaste tööd toetab Rootsi Teadusagentuur FORMAS.
Raporti täisversiooni saab lugeda internetist aadressil https://osf.io/asruw/
Lisainfo: Dr Katrin Uba, TÜ vanemteadur, katrin.uba [ät] ut.ee