16. aprillil kell 14.15 kaitseb eesti ja üldkeeleteaduse instituudis Elena Voronina doktoritööd "Ихтионимы в марийском языке (историко-этимологический анализ)". Kaitsmine toimub vene keeles. Doktoritöö on suunatud kaitsmisele eesti ja üldkeeleteaduse instituudi nõukogu otsusega 04.12.2018 filosoofiadoktori kraadi saamiseks uurali keelte erialal.
Juhendajad:
dr Tõnu Seilenthal
filoloogiakandidaat Oleg Sergejev, Mari keele, kirjanduse ja ajaloo instituut
Oponent:
filoloogiakandidaat Elvira Pekšeeva, Mari keele, kirjanduse ja ajaloo instituut
Kokkuvõte:
Mari keeleteaduses pole ihtüoloogilist sõnavara ammendavalt käsitletud. Seetõttu on vajalik eraldiseisev marikeelsete ihtüonüümide kompleksne etümoloogiline käsitlus. Paljud etümoloogiad, olgugi üldtunnustatud, vajavad täpsustamist ja täiendamist uue ainese tõttu, mis sisaldab unikaalseid andmeid. Käesolevas töös on võimaluste piires etümoloogiliselt analüüsitud mari kalanimetusi, mis kuuluvad nii mari kirjakeele normi hulka, kui ka kalade murdelisi nimetusi, mida kasutavad oma kõnes kõigi mari keele nelja murde kõnelejad: niidu-, ida-, mäe- ja loodemarid. Mitmed kalanimed on välja selgitatud autori poolt ekspeditsioonide käigus. Töös esitatakse uued etümoloogilised tõlgendused, mida pole etümoloogilises kirjanduses seni esinenud.
Enamik vanadest ihtüonüümidest on mittemotiveeritud. Kasutades etümoloogilise modelleerimise meetodit on välja selgitatud mitmed kalanimede moodustamise semantilised mudelid (ловал 'latikas', турышко, туршо 'turb', шийгол 'säga'), mis ei esine etümoloogilises kirjanduses. Enamik genuiinse nimega ihtionüümid on motiveerimata. Kasutades etümoloogilise mudelduse meetodit, selgitati välja mitmete kalanimede semantilised mudelid, näiteks ловал Л, лавал Г 'latikas' 'midagi lamedat'; нуран 'sterlet' 'libe, limane kala; шийгол 'säga' 'midagi hirmsat; inetu kala' jne.
Analüüsitud 225 ihtüonüümist on liigitatud genuiinsete sõnade hulka, millel on vasted ka sugulaskeeltes, 19 nimetust, laenatud sõnavara hulka kuulub 41 nimetust ja mari omamoodustiste hulka 160 nimetust. Need arvud osutavad, et kalanimede baasi moodustavad sõnad, mis on loodud mari keelesüsteemis.
Võtmesõnad: ihtüonüüm, etümoloogia, mari murded.