Tartu Ülikooli muuseumi aastanäitus „Kuritöö ja karistus“ keskendub kriminalistika arengule ning õigusemõistmise keerukusele kahe tõestisündinud loo põhjal. Ülinapi ja vastuolulise materjali põhjal sündmuse käigu kokkupanemine koos süüdlaste väljaselgitamise ning sellele järgneva kohtumõistmisega nõuab erakordset põhjalikkust, visadust ning erinevate meetodite suurepärast valdamist. Tänapäeva maailmas, mil telekanalites annavad tooni krimiseriaalid, kus ülikeerukad mõrvamüsteeriumid lahendatakse näilise kergusega vaid loetud päevade jooksul, soovime meelde tuletada, et tegelikkuses on asjad tunduvalt keerukamad. Juhtumi lahendamine võib kesta aastaid ning lõppeda tulemuseta. Ehkki kõik tehakse õigesti.
Näituse esimene lugu viib meid 1934. aasta Elvasse ning teine 1959. aastasse, Kohtla-Järve lähistele. Kaks põnevat ja näituse jaoks rekonstrueeritud lugu aitavad paremini mõista Eesti viimase saja aasta olulisemaid arenguid kriminalistika ja õigussüsteemi vallas ning Tartu ülikooli rolli selle keskkonna kujundamisel. Kahe põhiloo juurde kuuluvad interaktiivsed näituseosad. Nii on näitusel eeluurimisruum ja analüüsikeskus. Eeluurimisruumis saavad külastajad osaluse kaudu lähemat tuttavaks ülekuulamisel kasutatavate tehnikatega. Analüüsikeskuses tehakse uurimistööd ning saadakse ülevaade erinevate teadusharude omavahelistest seostest ja kasutatavatest tehnikatest kuritegude uurimisel.
Näitusega kaasnevad ka kaks haridusprogrammi: I kooliastmele mõeldud "Iga tegu jätab jälje!" ja III kooliastmele ning gümnaasiumile loodud "Kohtumõistmise kunst". Loe lisa siit.
Aastateemast lähtuvad uued näitused ka ülikooli muuseumi teistes majades. Tartu ülikooli kunstimuuseum avab 19.04.2018 näituse "Kuritöö ja karistus: ülikooli kartser" ning Tartu tähetornis on alates 27.04.2018 võimalik uudistada näitust "Kuritöö ja karistus: spekter paljastab saladusi".
"Kuritöö ja karistus" näituse meeskond:
projektijuht: Mairo Rääsk
kurtaatorid: Kaija-Liisa Koovit, Mairo Rääsk
kunstnik: Maarja Meeru
eksperdid: Meelis Juursoo (Prokuratuur), Lea Leppik (TÜ), Piia Radik-Tint (Politseiamet), Iiris Tuvi (TÜ), Heino Tõnismägi (TÜ), Kalle Vall (Politseiamet), Marika Väli (Eesti kohtuekspertiisi instituut)
näituse meeskond: Karoliina Kalda, Kadri Kasterpalu, Virge Lell, Paula Põder, Aile Tammiste, Maris Tuuling
keeletoimetaja: Marika Kullamaa
tekstide tõlked: OÜ Scriba
haridusprogrammid: Triin Veskimägi, Karoliina Kalda
tehniline teostus: Marko Nõmmik, Tanel Nõmmik, Martin Rattus
filmilõigud: Taiga Film OÜ
audiolahendused: Alar Suija, Karl-Gustav Kello
IT-lahendused: Andres Viikmaa
toetajad: Eesti kultuurkapital, Eesti kohtuekspertiisi instituut, MTÜ säästva renoveerimise infokeskuse Tartu osakond.