Physicumi seminar toimub neljapäeval, 21. jaanuaril kell 16.15 Zoomis.
19. juunil peaminister allkirjastas ning 25. novembril 2020 riigikogu ratifitseeris Eesti Euroopa Tuumauuringute Keskuse CERN assotsieerunud liikmeks saamise kokkuleppe, millele mõne aasta pärast peaks järgnema täisliikme staatus. CERNi asutasid 1954. a 12 Euroopa riiki, hetkel on täisliikmeid 23 ning veel kaks riiki ootavad assotsieerunud liikmetena täisliikmeks saamist. Alates 1996. aastast on Eesti CERNi eksperimentaalsetes ja teoreetilistes osakestefüüsika uuringutes osalenud koostöölepingu alusel.
Seminari esimene pool tutvustab põgusalt Tartu Ülikooli teadlaste CERNiga seotud tegevust:
- Marco Kirm (TÜFI eksperimentaalfüüsika professor) Stsintillaator-detektorite arendus Crystal Clear Collaboration raames,
- Vahur Zadin (TÜTI materjalitehnoloogia professor) Vaakumläbilöökide modelleerimine kompaktse lineaarkiirendi CLIC ehituse jaoks,
- Stefan Groote (TÜFI teoreetilise füüsika kaasprofessor) Raskete hadronite teke sisemise šarmkvargi mehanismi kaudu COMPASSi eksperimendis.
- Heikki Junninen (TÜFI keskkonnafüüsika professor) CLOUD eksperiment - Cosmics Leaving Outdoor Droplets.
Seminari teises pooles on juttu CERN liikmelisusega avanevatest uutest võimalustest Eesti teadlastele, õppuritele ja ettevõtetele:
- Triin Kangro (EAS CERNi projektijuht) Eesti võimalused CERNi liikmena
Physicumi seminarid on mõeldud füüsikute ja materjaliteadlaste, aga ka teiste loodus- ja täppisteadlaste laiale ringile (alates bakalaureuse astme üliõpilastest) ning püüavad avada seda, mis mingis valdkonnas on parasjagu oluline ja uudne või kuhu teatud uurimissuund on tänaseks välja jõudnud.
Seminar toimub eesti keeles, ettekannete slaidid on koostatud ja küsimusi võib esitada ka inglise keeles.
Kõik huvilised on teretulnud. Üritus Facebookis.